Slovensko Turistika správy Všetky značené chodníky sú prístupné turistom 
Všetky značené chodníky sú prístupné turistom  PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 15 Jún 2013 00:00
Sezónna uzávera sa týka 37 úsekov turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí. Od nedele 16. júna tak budú mať turisti k dispozícii všetkých 788,5 kilometra značkovaných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a v oblasti Spišskej Magury – západ, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP. 

Tie spravujú v území Tatranského národného parku 600,9 km turistických chodníkov. Prostredníctvom Strediska terénnych služieb zabezpečujú Štátne lesy značenie 739,5 km chodníkov.

Turisti sa v území národného parku pohybujú na vlastné riziko. Preto by podľa vedúceho Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP Dominika Michalíka nemali zabudnúť, že aj po tohtoročnej zime môžu byť niektoré úseky chodníkov vedúce do vysokohorských sediel a na vrcholy ešte pod snehom. 

Horské hrozby

Na snehových poliach hrozia pády.„Turisti by preto mali s týmto nebezpečenstvom počítať. Ak nemajú dostatočný výstroj a skúsenosti, nech radšej prechody týmito sedlami odložia na neskoršie obdobie,“ uviedol Michalík. Ďalšou hrozbou jarného obdobia je„čistenie stien“, stekajúca voda z topiaceho sa snehu strháva so sebou kamienky až balvany, prípadne skalné lavíny, ktoré môžu ohroziť turistov pod nimi. 

Aj počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP opätovne skontrolujú a doplnia značkovanie všetkých farieb, vrátane náhradného tyčového značenia na turistických chodníkoch v kalamitných a bezlesných úsekoch značkovaných turistických chodníkov. Týka sa to aj 25 kilometrov turistických značených chodníkov na spoločnej slovensko-poľskej hranici. 

Hoci vstup Slovenska do schengenu umožnil prechod štátnej hranice na ktoromkoľvek mieste, vo vysokohorskom prostredí TANAP je možný len na turistických značkovaných chodníkoch. Takýmto miestom je napríklad aj vrchol Rysov, kde sa stretávajú turistické chodníky z poľskej a slovenskej strany Tatier. 

Padajú suché konáre

Turisti by počas vychádzok nemali zabúdať na nebezpečenstvo, ktoré im hrozí v pásme lesa opadávaním suchých konárov, prípadne celých kusov stromov. Štátne lesy TANAP evidujú v súčasnosti viac ako 8 500 suchých stromov na 21 úsekoch značkovaných turistických chodníkov, ktoré bezprostredne ohrozujú turistov. 

Ide o úseky z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a do Veľkej Studenej doliny, z Tatranských Zrubov do Velickej doliny, na magistrále smerom na Slavkovský štít, z Tatranskej Polianky k Velickému plesu, z Velickej doliny k Batizovskému plesu, z Popradského plesa na Rysy, zo Štrbského Plesa na Popradské pleso, z Troch studničiek cez Kôprovú na Hlinskú, zo Štartu cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso, ale aj v Tichej doline na chodníku cez Závory na Hladké sedlo, z Podbanského na Kasprov vrch, od rázcestia pred Tichou po Zverienec a od rázcestia Hlinská po Závory. Mesto Vysoké Tatry aj tohto roku zabezpečuje pílenie suchých stromov pozdĺž turistických chodníkov. To môže spôsobiť určité obmedzenia na niektorých turistických chodníkoch počas letnej sezóny. 

Podľa Návštevného poriadku TANAP môžu návštevníci národného parku vykonávať pešiu turistiku len po turistických, náučných a kúpeľných chodníkoch s výnimkou tých, na ktorých bol pohyb obmedzený alebo zakázaný rozhodnutím orgánu ochrany prírody a krajiny. V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený hodinu po východe slnka až do hodiny pred západom slnka. Mimo turistických a náučných chodníkov sa môžu návštevníci národného parku pohybovať od 16. júna do 31. októbra v sprievode osôb, ktoré majú odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v oblasti horolezectva a vysokohorskej turistiky. Sezónna uzávera turistických chodníkov začne platiť opäť 1. novembra.

POPRAD 15. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.