Slovensko Turistika správy Nitrančania si zabehli na Silvestra na Pyramídu
Nitrančania si zabehli na Silvestra na Pyramídu PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 31 December 2011 00:00

Stovky Nitranov i návštevníkov Nitry dnes využili krásne slnečné počasie na turistický výstup na Pyramídu pod Zoborom. Mnohí z nich sa zúčastnili na tradičnom Zoborskom silvestrovskom behu, ktorý patrí k najťažším a najzaujímavejším bežeckým súťažiam na Slovensku. Pretek sa koná každoročne od roku 1988 a pretekári počas neho prechádzajú historicky a archeologicky zaujímavým územím.  


Tohtoročná trasa 3300 metrov bola v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi o 300 metrov dlhšia, pretekári museli zdolať 262- metrové prevýšenie. Odštartovali z priestoru neďaleko Špecializovanej nemocnice sv. Svorada vo výške 292 metrov nad morom, pokračovali cez vrch Plieška do priestoru Troch dubov. Zo vstupných brán opevnenia Slovanov pokračovala trať do sedla pod Zoborom, odkiaľ už bežci smerovali do cieľa behu na Pyramíde vo výške 554 metrov nad morom. Prví traja pretekári v jednotlivých kategóriách získali vecné ceny, amforovité nádobky inšpirované keramikou vekerzugskej kultúry, ktorej nositelia sa v našej oblasti usídlili v neskorej dobe halštatskej.
Každý účastník behu dostal pamätnú medailu. Pre jednotlivé ročníky je typické, že spomienková plaketa prezentuje nejaký archeologicky alebo historicky významný artefakt. Na tej tohtoročnej je vyobrazený lunicovitý závesok. Bohatými náhrdelníkmi poskladanými zo sklených korálikov a zo záveskov tohto typu sa zdobili Slovanky v 10. storočí na rozsiahlych územiach strednej a východnej Európy. Kolekcia záveskov je známa aj z pohrebísk v oblasti Nitry, exemplár z Lupky bol dokonca aj jedným z motívov na slovenskej dvadsaťkorunovej bankovke. V Čakajovciach, odkiaľ pochádza závesok na plakete, sa našli rôzne stvárnené lunicové závesky vo viacerých hroboch.
Nitra 31. decembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 07 Január 2012 11:18