Slovensko Turistika správy Viaceré podtatranské obce prepoja nové cyklistické trasy
Viaceré podtatranské obce prepoja nové cyklistické trasy PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 04 November 2011 00:00

Prvým projektom Občianskeho združenia (OZ) ProTatry, ktoré len nedávno vzniklo v tatranskom regióne, je PRO BIKE AREA. Ide o projekt cyklotrás, ktorý rieši vzájomné logické prepojenie obcí Veľká Lomnica, Stará a Nová Lesná, Mlynica, Veľký Slavkov a mesta Vysoké Tatry. Dôraz sa bude pritom klásť na vzájomné spojenie miestnych atrakcií, prevádzok a služieb.


„V rámci tohto projektu sme spustili prvú fázu, do jednej mapy sme zakomponovali pod spoločným názvom šesť susedných katastrálnych území, v ktorých sa vyznačili už existujúce cyklotrasy," vysvetlil predseda predstavenstva OZ ProTatry Ladislav Raček. Snahou je nájsť logické možnosti vzájomného prepojenia obcí po prevažne poľných cestách a chodníkoch. Niektoré trasy sú už naznačené a budú predmetom konzultácií s miestnymi samosprávami a prevádzkami.
Zhotovenie štúdie financovalo OZ ProTatry z vlastných finančných prostriedkov zakladajúcich členov. Práce v ďalšej etape by mali byť kryté už z členských príspevkov, združenie sa však chce uchádzať aj o zdroje z rôznych grantov, nadácií a fondov. Tento projekt je podľa starostu Veľkej Lomnice Petra Dudu konkrétnym príkladom riešenia prospešného pre cestovných ruch, obyvateľov i samosprávu.
„Je to spojenie zdravého životného štýlu, možnosti obohatiť sa o nové vedomosti o regióne, krok k rozvoju cestovného ruchu a služieb, znamená však tiež nové možnosti a príležitosti pre pohyb pracovnej sily v regióne," konštatoval Duda. Združenie sa inšpirovalo projektom Belianske Tatry – spolu a bližšie, vďaka ktorému sa vybudovala cyklistická trasa zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny. Reaguje tiež na aktuálny trend, podľa ktorého je bicyklovanie najrýchlejšie rastúcim turistickým segmentom v Európe.
„Som presvedčený, že náš projekt ako rekreačná horská cyklistika môže byť pri dobrom manažmente významným zdrojom miestneho rozvoja cestovného ruchu, a tým aj vidieckeho ekonomického rozvoja, napríklad generovaním nových pracovných príležitostí," dodal Raček. Vybudované cyklotrasy by mali slúžiť tak miestnym obyvateľom, ako aj návštevníkom Vysokých Tatier.

 

Poprad 4. novembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 11 November 2011 12:37