Slovensko rôzne recenzie Pivovar ERB Banská Štiavnica – čaká na japonských turistov
Pivovar ERB Banská Štiavnica – čaká na japonských turistov PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Ďakujme za každý nový pivovar, ktorý nevarí unifikované pivo. Ďakujme za pivovar, ktorý pivo čapuje s bohatou penou do krásneho skla. Ďakujme za každý pivovar v, ktorom môžeme piť pivo osobitej chuti priamo z kade bez CO2. Jeden taký otvorili v Banskej Štiavnici a je výborný. Však ho vlastní Eduard Rada, bývalý majiteľ Vyhnianskeho pivovaru Steiger.
Rada v minulosti prebudil neduživý Vyhniansky pivovar Sitňan k životu. Kompletne vymenil technológiu, pochoval značku Sitňan a s novými značkami Steiger a Hell dokázal niekoľko rokov úspešne konkurovať nadnárodným molochom Heineken a SAB Miller. V súčasnosti vlastní v pivovare Steiger len 10% akcií a svoje aktivity sústredil do Banskej Štiavnice. Za pomoci Nórskeho nadačného fondu zrekonštruoval národnú kultúrnu pamiatku, v ktorej nájdete technologické zázemie malého pivovaru s kapacitou 2500 hl/ročne, výbornú reštauráciu a divadielko pre 100 ľudí. Aby toho nebolo málo, kúpil aj vedľajšiu synagógu a ďalšiu budovu, z ktorej spraví štvorhviezdičkový hotel. Takýchto investorov Štiavnica potrebuje.


Poloha

Pivovar ERB leží v centre Banskej Štiavnice na Novozámockej ulici č. 2. Z ulice J. Kmeťa, ktorá je hlavnou vstupnou ulicou do historického centra, odbočíte doľava pri kostole sv. Kataríny a prejdete asi tak 50 metrov do mierneho kopca. Odbočka na Novozámockú ulicu sa nachádza asi tak 150 m pred odbočkou na Klopačku či jazero Počúvadlo.

Interiér

Interiérový dizajnér stavil na klasiku. Drevené stoly, stoličky, podlahy a stropné preklady doplnené keramickými podobizňami miestneho panstva vytvárajú útulnú atmosféru, akú by ste pri takomto podniku očakávali. Interiéru dominujú dve medené kade a čapovacie pípy, aby návštevník ani po desiatich pivách nezabudol, kde sa práve nachádza.
Fotky

Najprv dve zlé správy

Mám pre vás dve zlé správy a potom veľa dobrých. Prvá zlá správa je, že Pivovar ERB svojimi cenami konkuruje najdrahším Bratislavským podnikom daného segmentu. Druhá, že na jedlo sme čakali hodinu, napriek tomu, že v reštaurácii boli obsadené len tri stoly vrátane nášho. Zlé správy máme za sebou a môžeme sa venovať podstate.

Ovocné destiláty Marsen

Otvorím lístok z brúsenej kože, preskočím hlavné jedlá a v nádeji, že do seba kopnem poldecák Bošáckej, zablúdim do sekcie destiláty. Už si predstavujem ako 52 percentná slivovica steká po zažívacích trubiciach, teplo sa rozlieva po hrudi, nadržané žalúdočné držky dostávajú zaslúžený liehový výprask a tvár sa mraští uspokojením čerstvo opojenej mysle za 2 eurá. Z predstáv ma vytrhne realita nápojového lístka, ktorý nemilosrdne zvestuje ovocné destiláty s obsahom alkoholu 42,3% a cenou okolo 6 EUR. Ponuku uzatvára destilát z čiernych ríbezlí s honosným prívlastkom Titan a cenou 7,90 EUR za 0,04 EUR. „Čo to má znamenať?“ Pýtam sa milej čašníčky. „Však to je čistý ovocný destilát, to musíte ochutnať!„ Bodro kontruje. A keďže peňáze nie sú problém, tak objednávame hneď dve rundy Titánu za sebou. Lebo vypálené čierne ríbezle sú skvelé, krásne vonia, netrasú, skôr nežne hladia svojou rafinovanou chuťou. Som nadšený. Napriek vysokej cene sa ako spotrebiteľ ocitám v rovnováhe a s radosťou pridávam link na Fruit Distillery z Marcelovej, výrobcu týchto lahodných destilátov.

Pivo

Pivo objednávame malé rezané (1,5 EUR), však nech máme také aj také v jednom. Na moje prekvapenie čierne pláva dole a svetlé hore. To však nevadí, lebo je naozaj dobré. To isté platí aj o svetlej desiatke (0,5 l za 1,80 EUR), či čiernom pive.

Jedlo

Na výber máte hotové jedlá typu vepřo knedlo zelo, či kačica s knedľami a kapustou, ktoré s cenou okolo 8 EUR patria k tomu lacnejšiemu v jedálnom lístku. Ďalej už jedálny lístok zvádza rafinovanejšími názvami - kilové koleno pripravené na spôsob princa z Perzie, alebo tak nejako (neviem, koľko stojí), či 800 gramový stejk z najlepšej sviečkovice (17 EUR). V ponuke sú i ryby, či klasické pivné špeciality ako guľáš či nakladaný encián. Nás zlákali jahňacie kotlety s jogurtovo mäsovou omáčkou (13 EUR), kačacie prsia na pomarančoch (12 EUR) a pivárska klasika knedlo vepřo zelo (7,80 EUR), ktorej sme dali prednosť pred stejkom na odporúčanie milej čašníčky. Ako predjedlo sme si dali dvakrát titánovicu a jednu cesnačku s opekaným chlebom (2,5 EUR). Kým knedlo vepřo patrilo k priemeru, jahnacie kotlety boli výborné a kačacie prsia vo vnútri krásne ružové a šťavnaté, na povrchu pokryté chrumkavou karamelizovanou kožou môžeme pokojne označiť za delikatesu.
Fotky

V kocke

Ak raz dorazia do Štiavnice japonskí turisti, absolvujú povinnú prehliadku Starého a Nového zámku, tak Kalvária nebude ich konečná zastávka. Do svojho itinerára pridajú ďalšiu pamiatku, ktorej venujú posledných 300 obrázkov svojho nekonečného filmu – Pivovar ERB.

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Podpor túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar vtaakopysk
-1
 
 
potvrdzujem, avšak stále nechápem, prečo ma tá milá čašníčka odhovorila od 17€ stejku a namiesto toho presvedčila na 8€ "vepřo-knedlo"...
avatar BeerMan
+1
 
 
Oprava citujem: "...môžeme piť pivo osobitej chuti priamo z kade bez CO2."
Aj pivo priamo z kade (správne z tanku) obsahuje CO2, avšak vo forme jemnučkých bubliniek, ako v pravom sekte, vytvorené IBA pivovarskými kvasinkami, nie technický CO2 s veľkými bublinami z CO2 fľiaš, ktorým sa dosycuje pivo vo veľkých pivovaroch podľa STN.
avatar oliver
-1
 
 
Je to obyčajný Steiger. Starý sládek stare pivo. To čo varil s Radom vo Vyhniach to varí aj tu.Len cena je iná.Sarých pivarov neošuškáte.
avatar apartman.ajaj.sk *** ubytovanie Banská Štiavnica
-3
 
 
Ubytovanie v 3* komfortnom a moderne zariadenom dvojpodlažnom podkrovnom apartmáne v meste svetového dedičstva UNESCO - Banská Štiavnica
http://apartman.ajaj.sk
avatar Tibino
0
 
 
Boli sme tam tretí....a posledný krát. Každý raz, čo sme tam boli boli ceny vyššie a kvalita nižšia. Prispaté čašníčky v "preplnenej" reštaurácii (obsadené 4 stoly vrátane nás) priniesli Kartu asi po 10 minútach. Po ďalších 10 nápoje ( 3 dcl piva so zaujímavou jahodovou chuťou - za 4,70 EUR).!!! Jedlo sme si objednali zo sortimentu "k pivu" - špíz .... Po hodine čakania, keď sme už chceli odísť nám priniesli vlažné jedlo, ktoré sme dojedali studené..... Takže, slovenská KLASIKA.
Spočiatku nadšených hostí, po prvom sklamaní (druhá návšteva) znechutia úplne... Vážne, už sa tam NIKDY nezastavíme, pretože nemienime podporovať takýchto "pseudopodnikateľov ". Ceny majú, ako keby mali Mišelinskú hviezdu a kvalitu, ako Bývalé reštaurácie 3.cenovej skupiny !!!
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 07 September 2010 16:03