Slovensko Lyžovanie recenzie Lyžovačka na Čertovici. A do čerta!
Lyžovačka na Čertovici. A do čerta! PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: Prišiel čas na napísať prvý cestopis. Nech sa páči, predstavujem vysokohorské lyžiarske stredisko Čertovica! Čertovicu som navštívil vo februári a bola to celkom zaujímavé. Nech už to zoberiete z akejkoľvek stránky...

Poloha a dostupnosť

Stredisko nájdete v horskom sedle Nízkych Tatier. Cez Čertovicu vedie rovnomenný horský cestný prechod, ktorý spája Horehronie s Liptovom. Autom je stredisko prístupné zo severu od Liptovského Mikulášu, alebo Popradu. Z juhu sa na Čertovicu dostanete z Banskej Bystrice, alebo Brezna. Hlavnou výhodou Čertovice je jej poloha. Leží vo výške 1120 až 1460 nad morom, čo jej zaručuje dobré lyžiarske podmienky počas celej lyžiarskej sezóny. Inak povedané keď sa v neďalekých Táloch alebo Mýte pod Ďumbierom oteplí, vlekári na Čertovici sú stále vysmiati.

Dve (nie) v jednom

Ak ste si mysleli, že na Čertovici nájdete len jedno lyžiarske stredisko, ste na omyle. Po príchode zistíte, že vleky na Čertovici prevádzkujú hneď dve spoločnosti. Spoločnosť STIV prevádzkuje južný svah a severný svah, ktorý sa nachádza hneď na druhej strane cesty prevádzkuje pre zmenu niekto iný. Namiesto spolupráce si obaja prevádzkovatelia konkurujú a lístok zakúpený na južnom svahu neplatí na tom severnom. Touto cestou obom prevádzkovateľom gratulujem k riešeniu, ktoré je absolútne provinčné. Prosím vás dohodnite sa na jednotnej cenovej politike, váš návštevník si chce zalyžovať na oboch svahoch, bez toho aby musel kupovať desať rôznych lístkov. Na Slovensku to dokázali už aj iní prevádzkovatelia, tak verím, že to časom zvládnete. Inšpirovať sa môžete napríklad u svojich severných kolegov. Takže smelo do toho!

Kde hľadať informácie

Ak by ste hľadali oficiálne stránky lyžiarskeho strediska  ležiaceho na severných svahoch, tu stále vládne informačný pravek. Prevádzkovateľ severného svahu sa asi nedostal ani k registrácií domény... Prepáčte, píše sa rok 2009 a toto si už jednoducho nemôžete dovoliť. Tu si môžete pozrieť súhrnný prehľad informácii o severných svahoch v stredisku Čertovica .
Informácie o južnom svahu, ktorý prevádzkuje spoločnosť STIV nájdete na www.certovica.sk.

Parkovanie


Dobre, toľko na úvod, poďme lyžovať! Auto zaparkujete bezplatne na parkovisku priamo pri svahu, kde je asi 300 státí. Cez týždeň zaparkujete bez problémov. Ak však prídete cez víkend môžete mať s hľadaním parkovacieho miesta starosti.

Požičovňa lyží a snowboardov

Kompletnú lyžiarsku výstroj si požičiate za 10 eur/deň. Bez lyžiarok vás vyjde na polovicu. Ak chcete snowboard, máte smolu. Ak nechcete riskovať, navštívte radšej požičovňu v neďalekom Mýte pod Ďumbierom, alebo v hotely Barbora vo Vyšnej Boci.

Lyžiarska škola

Lyžiarskeho inštruktora tu nenájdete. Naopak plusové body má prevádzkovateľ južného svahu STIV, ktorý nám na požiadanie sprostredkoval snowboardového inštruktora. Týmto pozdravujem sympatického boardového inštruktora Ivana, ktorý bol naozaj skvelý (aspoň podľa slov mojej priateľky :)...). Stál 10 euro na hodinku, čo je oproti iným strediskám príjemný lowcost.

Lyžiarske svahy a podmienky (sever)

Ako som spomínal na Čertovici máte bohužiaľ na výber až z dvoch lyžiarskych stredísk. Tak, začnime severnými svahmi pri parkovisku. Na severných svahoch môžete využiť 6 zjazdoviek. 2 sú ťažké (čierne), 3 majú strednú obtiažnosť (červené) a nájdete tu aj somársku lúku pre deti (modrá). Najdlhšia zjazdovka meria 862 metrov, najkratšia 200. Severné svah na Čertovici sú dlhšie a rozmanitejšie ako tie s južnou orientáciou. Je to škoda, ale lanovku tu nenájdete, vystačiť si musíte s vlekmi. Hlavne zjazdovky vedúce z Čertovej svadby by si určite zaslúžili sedačkovú lanovku, čím by stredisko získalo úplne inú kvalitu. Momentálne je prepravná kapacita vlekov na severných svahoch 3650 osôb za hodinu.

Lyžiarske stredisko Čertovica sever a juh

Lyžiarske svahy a podmienky (sever)

Severné svahy sú umelo zasnežované a upravované. Počas našej návštevy bola kvalita zjazdoviek relatívne dobrá. Poobede však už niektoré zjazdovky boli čiastočne zľadovatené. Najmä červený úzky traverz (č. 6) z Čertovej svadby mi nerobil radosť, nehovoriac o jeho paralelnom čiernom úseku. Menej náročná sedlová zjazdovka (č.4) bola v pohode počas celého dňa. Na záver treba povedať, že napriek jarným prázdninám v Bratislavskom kraji sme na vleky nečakali ani sekundu. Za celodenný lístok si vypýtali 17 Eur (cca 510 Sk).

Lyžiarske svahy a podmienky (juh)

Južné svahy nad chatou Čertovica sú tri. Dva sú označené ako stredne náročné, jeden ako ľahký. Trate sú bez bubnov, zasnežované a dobre upravované, s nočným osvetlením. Čo sa týka náročnosti, zgustne si tu aj náročnejší lyžiar. Nevýhodou južných svahov je ich dĺžka. Najdlhšia trať tu meria len 550 metrov (č. 7) a tak sa môže stať, že lepších lyžiarov svah rýchlo prestane baviť. Ak ste si kúpili celodenný lístok máte smolu, na severné svahy sa s vašim lístkom nedostanete. To isté samozrejme platí aj opačne. Celodenný lístok tu stojí sympatických 10 Eur (cca 300 Sk). Veľmi pozitívne hodnotím fakt, že prevádzkovateľ južného svahu STIV nám vrátil peniaze za neminuté jazdy.

Niečo pod zub

Gurmánske okienko zhrniem do nasledovného konštatovania: „Ak neradi chodíte na toaletu viac ako 3 krát za deň, vyhnite sa reštaurácii v penzióne a bistru STIV. Prepáčte, ale na jedenie naozaj neodporúčam. Z testovacej vzorky jedlo znechutilo 7 zo 7 ľudí, pričom častejšiu návštevu toalety využili 3 zo 7. Pivo si tu môžete dať pokojne. Rozumnou alternatívou na obed je Motorest Čertovica.

Ubytovanie

Ak navštívite Čertovicu ubytovať sa môžete priamo v horskom sedle, kde je k dispozícií penzión a horský hotel. Dobrou alternatívou sú obce Vyšná a Nižná Boca, alebo Jarabá. My sme boli ubytovaní vo Vyšnej Boci. Je to romantická banícka dedinka učupená v údolí asi 5 km pod Čertovicou so zachovalou tradičnou architektúrou. Nájdete tu plno krásnych dreveníc a v jednej z nich sa môžete aj ubytovať. Pre inšpiráciu pripájam zopár fotiek :).

Vyšná Boca

V kocke

Podčiarknuté, zrátané. Čertovicu odporúčam pre lyžiarov akejkoľvek kategórie. Je možné, že tí zdatnejší sa tu po troch dňoch začnú nudiť. Využiť potom môžu blízke lyžiarske strediská vo Vyšnej Boci, Mýte pod Ďumbierom, Táľoch, alebo na južnej strane Chopka. Zrelaxovať si môžete odskočiť do aquaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, ktorý je od Čertovice vzdialený 33 km, alebo do odľahlejšieho Aquacity Poprad vzdialeného 56 km.

© tojeslovensko.sk (panjan) - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 03 Máj 2009 17:30