Slovensko Lyžovanie recenzie Čičmany - lyžovanie v chalúpkove
Čičmany - lyžovanie v chalúpkove PDF Tlačiť E-mail
RECENZIA: Čičmany sú viac ako lyžiarskym strediskom známe svojimi maľovanými drevenicami. V zime však táto malebná dedinka ponúka aj lyžovačku v lyžiarskom stredisku Javorinka, na kopci za dedinou.

Poloha

Lyžiarske stredisko Čičmany nájdete v Rajeckej doline, ktorá je súčasťou Strážovských vrchov. Čičmany patria do okresu Žilina a sú prístupné z troch smerov:
  1. ak prichádzate zo Žiliny, odbočíte za Fačkovom doprava,
  2. ak idete od Prievidze, tak prejdete cez Nitranske Pravno a za Klačnom odbočíte doľava, 
  3. ak idete z Trenčína tak v dedinke Košeca za Ilavou, odbočíte doprava na Zliechov. Táto cesta býva v prípade výdatných snehových zrážok zjazdná len so snehovými reťazami. Stav cesty si môžete skontrolovať na stránke strediska.

Parkovanie

Cez víkendy odporúčam večer dlho nepopíjať a ráno si na lyžovačku privstať. Iba tak máte zaručené parkovanie na parkovisku pri vleku. Poobede autá stoja popri ceste a v miernom svahu až do dediny, cca 300 metrov, čo niektoré slabšie nátury môže znechutiť. Parkovanie je zdarma a nájdete ho hneď pod detským vlekom. Ním sa treba presunúť k predajni lístkov a údolnej stanici plnohodnotných vlekov.


Vleky

Stredisko v Čičmanoch má 6 vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 3850 osôb za hodinu. Hlavná Poma je staršieho výrobného dáta, ťahá však kultivovane s ohľadom na váš rozkrok. Považujem za potrebné toto spomenúť, pretože napríklad v lyžiarskom stredisku Čertovica sa cítite ako na besnom poníku, kde po štarte najskôr absolvujete dva tri metrové skoky a ku koncu máte pocit, že váš rozkrok už vystupuje, kým vy sa ešte veziete.

Zjazdovky

V Čičmanoch vás poma od predajne lístkov vyvezie na vrchol vo výške 970 m.n.m., z ktorého máte niekoľko možností na lyžovanie či snowbordovanie. Buď využijete najstrmšiu (čierna) 870 m dlhú zjazdovku pozdĺž pravej strany vleku, alebo odtraverzujete do ľava na miernejší svah (modrá), vhodný aj pre priemerných lyžiarov, ktorý má dĺžku cca 750 m.  Na miernejšom  svahu môžete zostať celý čas (má vlastnú pomu), alebo sa vrátiť dookola späť. Prevýšenie oboch zjazdoviek je približne 280 m.
Fotky

Snehové a lyžiarske podmienky

Samotné svahy lyžiarskeho strediska majú severnú orientáciu, čo je pre nižšie položené stredisko výhodou. K čo najdlhšej prevádzke mu tiež pomáha umelé zasnežovanie. V čase našej návštevy bol na zjazdovkách umelý sneh, ktorý bol lyžovateľný len dopoludnia. Poobede si už okrem neriadených lyžiarskych striel musíte dávať pozor aj na ťažký, kde tam nahrnutý sneh.

Ceny a zľavy

Celodenný lístok vás vyjde na 15 EUR, poldenný na 10 EUR. Deti do 12 rokov a seniori majú zľavu 30% z ceny lístka.

Pod zub

Občerstvenie je v jednom bufete pri údolnej stanici, v ponuke sú klasicky všetky slovenské destiláty, nealko, na jedenie slovenská klasika ako vyprážený syr, párky, atď... Ceny sú primerané.

V kocke

Čičmany sú príjemné malé stredisko, ktoré poteší rodičov najmenších ratolestí ale aj skúsenejších lyžiarov. Povinnú jazdou je prechádzka po obci kde sa môžete kochať krásnymi maľovanými drevenicami, ktorých romantické čaro ešte zvýrazňuje snehová pokrývka.
Fotky

© pre tojeslovensko.sk napísal juraj - všakovaké práva vyhradené!

Podporte túto recenziu na: pošli na vybrali.sme.sk

Vaše hodnotenia

avatar BLK
+1
 
 
Milujem toto stredisko.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 31 Január 2010 22:52