Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie správy Zelenú žabu chcú zrekonštruovať, problémom je termálna voda
Zelenú žabu chcú zrekonštruovať, problémom je termálna voda PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 27 December 2010 15:34
Termálne kúpalisko Zelená žaba v kúpeľnom mestečku Trenčianske Teplice po viac ako desaťročnej prestávke možno sprevádzkujú. Odkúpil ho holding Synot, ktorý chce unikátne funkcionalistické dielo z polovice 40. rokov minulého storočia kompletne zrekonštruovať. Podľa projektanta Radovana Valentu by samotná rekonštrukcia mala trvať osem až desať mesiacov a predpokladané náklady sú asi 4,5 milióna eur. O tom, kedy začnú objekt rekonštruovať, sa podľa neho rozhodne podľa toho, kedy a či sa podarí investorovi zabezpečiť pre kúpalisko termálnu vodu.

Predpokladajú však, že Zelená žaba by mohla privítať prvých návštevníkov v roku 2012 alebo o rok neskôr. "V súčasnosti Kúpele Trenčianske Teplice využívajú úplnú kapacitu liečivej termálnej vody a vzhľadom na to, že od januára 2011 ideme s kapacitou cez tisíc lôžok, momentálne na to nevidíme priestor," odmietla možnosť poskytnúť termálnu vodu generálna riaditeľka kúpeľov Andrea Puskailer s tým, že konkrétne rokovania s investorom zatiaľ nemali.

Fakt, že rokovania o prístupe k termálnej vode sú len na začiatku, potvrdil aj majiteľ spomínaného holdingu Ivo Valenta. "Povedzme, že je to zámer - ukázať všetkým, čo dokážeme. Potom sa kompetentní snáď nad tým zamyslia a termálnu vodu nám na kúpalisko pustia," reagoval Valenta na otázku, či nie je predčasné predstavovať projekt skôr, ako majú zabezpečenú liečivú vodu. Ako dodal, Synot je na realizáciu projektu finančne pripravený a na otázku, či bude Zelená žaba aj s termálnou vodou, dokáže odpovedať až v jarných mesiacoch. "Sto percent vecí, ktoré sme začali, sme vždy aj dokončili," zdôraznil Valenta.

Podľa primátora Trenčianskych Teplíc Štefana Škultétyho mesto od začiatku deklarovalo, že má záujem na rekonštrukcii Zelenej žaby, lebo to je pojem na celom Slovensku. "Investorovi sme v maximálnej miere vyšli v ústrety, vydali sme právoplatné stavebné povolenie, boli sme nápomocní pri rokovaniach s pamiatkovým úradom a tešíme sa na komunikáciu s investorom o konkrétnej realizácii," dodal Škultéty s tým, že otvorenie kúpaliska by zvýšilo atraktivitu a návštevnosť mesta a podporí tak malé a stredné podnikanie.

Kúpalisko Zelená žaba bolo jedným zo skvostov medzivojnovej architektúry. Stavba, ktorú navrhol známy český architekt Bohuslav Fuchs, svojou umeleckou hodnotou presahuje hranice Slovenska i doby, v ktorej vznikla. Fuchs zakomponoval kúpalisko na vrch nad mestom tak, aby tam čo najdlhšie svietilo slnko. Samotný bazén nechal vytesať do skaly.

Prevádzka kúpaliska sa skončila pred desiatimi rokmi, kedy bazén praskol. Investor mu chce dať modernú podobu so zachovaním pôvodnej funkcionalistickej architektúry. Po rekonštrukcii by malo mať kúpalisko kapacitu 600 - 800 miest a jeho súčasťou by malo byť množstvo doplnkových služieb od reštaurácie, vinárne, víriviek priamo v skale až po bowlingovú dráhu, minigolfové a multifunkčné ihrisko.

Trenčianske Teplice 15. decembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.