Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky obce Sebechleby
Sebechleby | obec PDF Tlačiť E-mail
ImageV obci Sebechleby, konkrétne v jej odľahlej osade s názvom Stará Hora sa nachádza jedinečná pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Chránené sú jednopriestorové a dvojpriestorové vinohradnícke domčeky so stĺpovým podstením, ktoré sú predstavené pred vytesané pivnice do tufu.
Osada Stará Hora vznikla niekedy v 16.storočí v čase tureckých výprav a bojov. V tejto zalesnenej oblasti nachádzali útočisko obyvatelia Sebechlieb pred nájazdmi Turkov. Na bývanie si kopali do brala diery väčších rozmerov, kde sa ukrývali pred tureckými nebezpečenstvom. Z tohto obdobia bol odvodený aj názov lokality Stará Hora.

Fotky
Mapa

Vaše hodnotenia

avatar Maroš
+3
 
 
Kandidát ns riaditeľa Základnej školy v Sebechleboch Peter Miškolci by mal sedieť vo väzení za spreneveru peňazí školy počas riaditelovania v Hont. Nemciach a nemal by sa tlačiť tam kam nepatrí. Sebechleby zvolte si ho a potom uvidíte kam bude smerovať Vaša škola. Je to podvodník a kriminálnik.

S pozdravom.
Nezávislý pozorovateľ
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 04 Január 2009 15:24