Slovensko Turistika recenzie Splav Malého Dunaja s vychladenou prostatou
Splav Malého Dunaja s vychladenou prostatou PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: Jedným z predpokladov príjemného splavu je počasie. Keď ho nemáte na svojej strane, môže sa stať, že budete banovať, ale že trpko banovať. Alebo sa budete zabávať, ale že prudko zabávať.


Je počasie kľúčové?

Tohtoročný splav Malého Dunaja sme prekladali kvôli počasiu. Namiesto šiesteho júna sme vyrazili dvadsiateho, keďže nám prekážalo, že šiesteho predpovedali 23 stupňov a občasné prehánky. Ako odmenu za naše meteorologické rozhodnutie nám život nadelil celodenný dážď a 17 stupňov. Zrejme v dôsledku potvrdenia nášho predošlého rozhodnutia sme sa kolektívne presvedčili, že dážď a ranná teplota 13 stupňov nás v úsilí splaviť Malý Dunaj nemôžu zastaviť. Hold, niekedy je základ úspechu v schopnosti vedieť sa dobre oklamať. Aby ilúzia bola dokonalá, každá posádka pred nalodením požila trojnásobné množstvo tvrdého alkoholu ako obvykle. Svet sa zrazu zdá byť ružovejší a zatiahnutá obloha v sebe nesie prísľub slnečného lúča. Ten nás samozrejme netrafil ako bol deň dlhý. Miesto toho sme dostali kobercový nálet dažďových kvapiek. Permanentný a zaslúžený.

Kľúčový je humor

Aby ste ani na chvíľu nezapochybovali, že mrznúť a moknúť na vode je dobrý nápad, treba sa pravidelne vnútorne zahrievať. Hodí sa všetko nad 50 %, vrátane kvalitnejšej okeny. Čo vám pridá na dobrej nálade, uberie na koordinácii a orientačnom zmysle. Kľukaté zákruty Malého Dunaja vám už nestačia a začnete si robiť svoje, celkom neplánované odbočky, hoc aj do najbližšieho stromu. Ak ste kormidelník, ľudia si vás rýchlo zamilujú. Poďakuje sa vám priateľka, niekoľko krát očesaná o vetvy lužného lesa, ako aj kolega, ktorého prinútite neplánovane vystúpiť. Samozrejme, mimo brehu. Vo finále máte v člne desať centimetrov vody a okrem vašej posádky sa s vami už nerozprávajú ani vaše pohlavné orgány vrátane prostaty.
Na úspešné zvládnutie upršaného splavu tak nestačí byť len bohapustým alkoholikom, treba ešte kus nadhľadu a poriadny zmysel pre humor.

Fotky

Oáza v Kempe Jelka

Ako sa však hovorí, nič nie je zadarmo. Príjazd do kempu v Jelke bol toho dôkazom. Telu slúži ku cti, že dokázalo vytiahnuť pramicu na breh bez väčšieho reptania. Vyplo sa až pri prvom dotyku s pevninou. Nasledovala kvalitná zimnica, za ktorú by sa nemusel hanbiť nejeden pacient geriatrického oddelenia. Zopár hruškovíc, žvanec do huby a suché oblečenie však zaúčinkovali rýchlo a spoľahlivo. Pohostil nás bufet u Ernesta, ktorý má čo ponúknuť. Odporúčam hlavne výborné čerstvé ryby na grile. Ceny sú oproti Bratislave smiešne. A keď prší, schováte sa pod veľkú krytú terasu alebo priamo do reštauračnej časti s kozubom.
Chuť na hygienu si odložíte na doma, alebo do nasledujúceho kempu v Madarasze či  v Jahodnej. Sprchy tu totiž nenájdete. K dispozícií sú len plechové záchodky s umývadlami.

O čom je Vodný mlyn v Jelke?

Atmosféru kempu v Jelke okrem dobrého bufetu a príjemného prostredia dopĺňa technická pamiatka Vodný mlyn. Vstupné pre dospeláka stojí euro, pre faganov pol eura. Návštevu tejto atrakcie mi prekazil môj nezáujem o život mlynárov na Žitnom ostrove v kombinácii s rannou lobotómiou v dôsledku večernej štvorkombinácie hruška-pivo-slivka-víno. Prednosť tak dostal opäť bufet u Ernesta so svojou neodolateľnou ponukou.

Fotky

A o čom je Malý Dunaj?

Malý Dunaj je splavný od začiatku po koniec. T.j. od Bratislavy po Kolárovo. Ide o rameno hlavného toku rieky Dunaj s relatívne slabým prúdom. Oproti iným splavným riekam, najväčšiu prekážku nepredstavuje rieka, ale posádka člna, respektíve jej naničhodný kormidelník. Splavovanie Malého Dunaja odporúčam každému, kto má základné motorické schopnosti a ochotu pádlovať 5 hodín denne. Toľko aspoň trvá prejdenie jednodňového úseku Tomášov – Jelka, ktorý sme si zvolili. Ak prší, tak malé deti a tehotné ženy nechajte doma.

V kocke

Na záver dám klasickú zrhňovačku:
  • Malý Dunaj môžete splavovať pol dňa, jeden deň alebo aj päť dní. Stačí si vybrať úsek, ktorý vám najviac vyhovuje.
  • Jeho prúd je relatívne žiadny, prípadne veľmi pomalý, hodí sa preto aj pre úplných začiatočníkov. Na druhej strane, čím pomalší je prúd, tým viac sa napádlujete.
  • Pozdĺž celého toku Malé Dunaja sa tiahne lužný les. Na civilizáciu prakticky nenarazíte a celá cesta má romantický prírodný ráz, čo sa celkom nedá povedať napríklad o hornom toku rieky Hron.
  • Kempy na Malom Dunaji sú vzdialené v rozumných odstupoch a ponúkajú relatívne rozumné služby za rozumné ceny. Výnimočný je kemp v Jelke, ktorý má jedinečnú atmosféru. Osobitný zážitok v podobe stretu kultúr ponúka autokemp v Topoľníkoch s termálnym kúpaliskom a českými bratmi.
  • A ak si blázon, môžeš sa plaviť z Bratislavy do Kolárova, potom cez Váh do Dunaja, až skončíš v Rumunskej delte Dunaja, alebo v Čiernom mori. 
Splavu zdar vodáci!

© pre tojeslovensko.sk napísal panjan - všakovaké práva vyhradené!

Vaše hodnotenia

avatar macka
+6
 
 
veľmi zaujímavé čítanie a hlavne vtipné, páčilo sa mi
avatar Mira
+1
 
 
Jelka - taborisko Vodny Mlyn:
Vtipny clanok! My ale z nasej zkusenosti zaciatkom juna 2010 musime varovat vsetkych, kto chcu prenocovat v kempu Vodny Mlyn Jelka, aby to v ziadnom pripade nerobili, lebo nebudu spat ani minutu. Do briezdenia bola diskoteka na plne pecky, okolo desiatky bezohladnVam uprimne radime sa vyhnut tomuto miestu, pokial si tam nebudu vediet urobit poriadok. Bola to najhorsia noc v mojom zivote.
avatar Mira
0
 
 
Dodavam k predchaz. prispevku: Rozbili a zborili nam stany, Ukradli aj veci. Policia odmietla zasiahnut - jedna mafia. Mlady boli agresivny, chceli sa s kazdym bit. Pre milovnikov vody a prirody absolutne nevhodne na nocovanie.
avatar Domorodec
0
 
 
Len pre doplnenie. Uz je to tam ovela kludnejsie. Sem tam je aj tam diskotéka ... zvacsa v sobotu, ale cele sa to tam rozrastlo a ziadne divociny tam nie su. Mladi su vsade a su rozni... niektori su hrdinovia ini su v poho. Nemali ste zrovna stastie. Uz je v obci aj policia, zize od 2010 je to ovela kludnejsie. ;)
avatar muko
0
 
 
Má niekto skúsenost zo splavom do Cierneho mora ?
avatar sumec
0
 
 
áno,Kapitán Korkorán,alebo Čierny korzár.
avatar panjan
0
 
 
ja som to vzdal po 3 dnoch v Topolnikoch
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Nedeľa, 28 Jún 2009 17:21