Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Kultúrna pamiatka Modrý kúpeľ v T. Tepliciach sa zrekonštruuje
Kultúrna pamiatka Modrý kúpeľ v T. Tepliciach sa zrekonštruuje PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 16 Jún 2011 00:00

Návštevníci turčianskoteplického Spa & Aquaparku, ktorí pochádzajú zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), môžu od júna využívať akvabus. Podľa slov generálnej riaditeľky Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice, a. s., Zuzany Ďurinovej je základným princípom poskytovania tejto služby zabezpečenie dopravy zdarma pre všetkých návštevníkov akvaparku v ŽSK. Premáva na trase Žilina - Turčianske Teplice a naopak, na ktorej má viacero zastávok.
Nová služba má v tomto období akvapark ekonomicky zatraktívniť rodinám s deťmi. V cene vstupného je zahrnutá doprava, čiže je zdarma, dodala Ďurinová. Akvabus má premávať do júla, na pokračovaní služby sa rozhodnú podľa záujmu.
Ďurinová tiež priblížila plánovanú investíciu v kúpeľoch, ktorou je komplexná rekonštrukcia kultúrnej pamiatky Modrý kúpeľ. Tá je podľa jej slov najstarším symbolom turčianskoteplických kúpeľov. V minulosti bol pôvodne medeným kúpeľom a aj strechu mal ladenú do zlata. "Pripravujeme komplexnú rekonštrukciu tohto areálu, objektu, pretože súčasťou tejto kultúrnej pamiatky je veľká starobylá balneoprevádzka, ktorá je charakteristická tým, že pozostáva z prírodného liečivého zdroja." Ide o tzv. piscinu – bazén, ktorý je prírodne vytvorený priamo na prameni. Zrekonštruovať ju chcú na úroveň päťhviezdičkovej balneoprevádzky. V tomto areáli bude poskytovaná novinka - turčianska zlatá kúra. "Objekt Modrý kúpeľ plus balneoprevádzka bude komplexne zrekonštruovaný aj zvnútra, aj zvonku," dodala Ďurinová.
S rekonštrukciou plánujú začať na jeseň, ukončiť by sa mala začiatkom leta 2012. Tieto termíny však nie sú fixné, keďže nezávisia od kúpeľov. O financie na rekonštrukciu sa totiž chcú uchádzať zo zdrojov Európskej únie. Predbežne plánovaný objem potrebný na komplexnú rekonštrukciu je cca 2.323.574 eur.
Kúpele prešli od roku 2004 komplexným transformačným procesom okrem iného aj v oblasti investícií. Najprv sa komplexne obnovil Hotel Veľká Fatra, ďalej vybudovali akvapark. Postavili tiež nový hotel, ktorý je súčasťou Veľkej Fatry.
Základný podiel na celkovej klientele kúpeľov tvoria Slováci, zo zahraničných klientov sem chodia hlavne Poliaci, Česi a Rusi.

 

Turčianske Teplice 16. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 17 Jún 2011 15:14