Slovensko Turistika správy Moravská cyklotrasa bude mať 55 km
Moravská cyklotrasa bude mať 55 km PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 19 Jún 2010 17:00
Bratislavský kraj chce rozvoj Moravskej cyklotrasy Na mieste bývalej železnej opony popri rieke Morava v Bratislavskom kraji by sa mala vybudovať 55-kilometrová cyklotrasa za približne 4,5 mil. eur. Do projektu je zapojených 16 samospráv - okrem kraja aj päť bratislavských mestských častí, jedno mesto a deväť obcí.
Časť cyklotrasy pôjde po hrádzi, časť popri nej. Na mieste bývalej železnej opony popri rieke Morava v Bratislavskom kraji by sa mala vybudovať 55-kilometrová cyklotrasa za približne 4,5 mil. eur. Kraj dnes v tejto súvislosti spolu so siedmimi bratislavskými miestnymi samosprávami a obcami podpísal Memorandum o spolupráci pri podpore rozvoja medzinárodnej Moravskej cyklotrasy na území kraja.

Do projektu je zaradených 16 samospráv, zvyšné by mali dokument podpísať o čosi neskôr. "Memorandum je dôležité preto, aby na mieste bývalej železnej opony, ktorá rozdeľovala východ a západ, bola vybudovaná kvalitná cyklotrasa.

Takto symbolicky sme na tom mieste, ktoré mnohých Slovákov zraňovalo a traumatizovalo, vybudovali niečo, kde ďalšie generácie budú môcť pestovať šport a kde budú môcť fungovať spôsobom, ktorý ich zasa takto spojí," povedal dnes na brífingu predseda kraja Pavol Frešo. Časť cyklotrasy pôjde priamo po hrádzi, a časť popri nej. Cyklotrasa však podľa slov Freša nebude "sama", do projektu sa totiž zapájajú aj tie samosprávy, cez ktoré buď vedú alebo povedú ďalšie dôležité cyklotrasy. Na tie by sa mala napájať táto cyklotrasa. "Je to ako nerv, cyklotrasa nebude samojediná.

Tých 55 kilometrov v našom kraji nebude odtrhnutých od reality," vysvetlil Frešo. Na jej vybudovanie chce kraj využiť peniaze z európskych fondov, počká preto na otvorenie príslušného operačného programu na budúci rok. S výstavbou by sa mohlo začať v roku 2011, obce by však mali byť pripravené na päťpercentné spolufinancovanie. "Máme už jestvujúcu cyklotrasu, to sú bývalé vojenské chodníky, ktoré zostali, ktoré spravuje mestská organizácia STaRZ. Vinie sa popri rieke Morave a počas víkendov je navštevovaná tisíckami turistov nielen z Bratislavy," povedal pre agentúru SITA starosta Devínskej Novej Vsi Vladimír Mráz.

Aj týmto ďalším plánovaným krokom sa cyklotrasy v kraji rozšíria a spoja mestské časti, napríklad Devín, Lamač a Dúbravku. Chýbať však bude ešte časť medzi Devínom a Karlovou Vsou. Súčasťou by mal byť aj plánovaný Cyklomost medzi Devínskou Novou Vsou a Schlosshofom. Ten by mal byť postavený v historickej trase a bude slúžiť pre dopravu cyklistov, peších turistov a záchrannú službu. Začiatok výstavby mostu je naplánovaný na leto 2010 a výstavba potrvá približne jeden rok. Slávnostné otvorenie mosta je naplánované na marec 2011. Stavba cyklomosta sa zaplatí z programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom.

Projekt bude stáť približne 5,75 milióna eur, z toho bude 2,57 milióna eur financovať Dolné Rakúsko a 3,18 milióna eur Slovensko. Do projektu Moravskej cyklotrasy sú okrem kraja zapojené aj mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Lamač a Záhorská Bystrica, mesto Stupava a obce Gajary, Malé a Veľké Leváre, Marianka, Suchohrad, Záhorská Ves, Vysoká pri Morave, Závod a Zohor. Výstavba by údajne mala trvať minimálne dva roky.

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.