Slovensko Lyžovanie správy Južné lyžiarske strediská budú ťahať do veľkej noci
Južné lyžiarske strediská budú ťahať do veľkej noci PDF Tlačiť E-mail
Aj keď sa počasie postupne mení zo zimného na jarné, najjužnejšie položené lyžiarske strediská na Slovensku si trúfajú prevádzkovať vleky až do Veľkej noci. Niektoré síce v súčasnosti spúšťajú vleky len cez víkend, ďalšie však "bežia" stále naplno.
"Dnes máme na svahoch asi 70 centimetrov snehu, časť pripadla len v uplynulých dňoch," povedala TASR Linda Benková, manažérka strediska Salamandra neďaleko Banskej Štiavnice. Podľa nej by chceli mať vleky spustené až do Veľkej noci. Oteplenie, ktoré meteorológovia avizujú na najbližšie dni, by im plány nemalo prekaziť, pokiaľ aspoň v noci budú teploty okolo nuly či tesne pod bodom mrazu.

V stredisku je po tieto dni asi 200 až 300 lyžiarov, cez víkend aj približne 500. Ľudí do strediska lákajú aj na nižšie ceny. Zástupkyňa centra hodnotí aktuálnu sezónu ako veľmi dobrú. Keďže ale ide o nové stredisko, s minulosťou sa nedá porovnávať. "Tisícky ľudí si však do svojej lyžiarskej mapy zaradili už aj naše centrum," poznamenala.

Nepretržite sa dodnes lyžuje aj v stredisku Košútka pri Hriňovej. Kým ostatné centrá v Podpoľaní spúšťajú vleky už len cez víkend, v Košútke je aj uprostred týždňa na svahu 50 až 70 ľudí a počas víkendov aj raz toľko. "Podmienky máme stále veľmi dobré a na kopci je v priemere pol metra snehu," povedal TASR šéf strediska Peter Suja. Lyžovať chcú podobne ako v B. Štiavnici do Veľkej noci.

Ľudí mienia na svahy v prvých jarných dňoch prilákať rôznymi atrakciami, víkendovým karnevalom na snehu, ale aj zníženou cenou lístku. Toto stredisko pod Poľanou funguje už tretiu sezónu a jeho prevádzkovateľ hodnotí aktuálnu zimu ako zatiaľ najlepšiu. Kým v sezóne 2007/2008 zaregistrovali približne 8000 lyžiarov a o rok neskôr asi 16.000, túto zimu zatiaľ evidujú približne 22.000 návštevníkov.

Zvolen 18. marca (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.