Slovensko rôzne správy Geopark Novohrad zapíšu do medzinárodnej siete geoparkov
Geopark Novohrad zapíšu do medzinárodnej siete geoparkov PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 25 Január 2010 19:14
Geopark Novohrad – Nógrád by sa mal už čoskoro dostať do medzinárodnej siete geoparkov. Prírodné útvary a pamiatky z okolia Fiľakova či Lučenca tak ročne navštívi viac turistov.
"Geopark budujeme od roku 2003. Zaznamenali sme viaceré úspechy a práve tie sme chceli predstaviť na úvodnej konferencii koncom minulého týždňa vo Fiľakove," informovala TASR predsedníčka združenia Novohrad – Nógrád Geopark Erika Anderková. Konferencia bola súčasťou úspešného projektu s názvom Rozvoj infraštruktúry Novohrad – Nógrád geoparku, ktorý bol podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Vystúpilo na nej viacero prednášajúcich zo Slovenska a Maďarska, ktorí hovorili o prírodných hodnotách novohradského regiónu.

Združenie v súčasnosti pripravuje projekty pre jednotlivé lokality, pretože geopark pokrýva celkovo 28 slovenských a 63 maďarských obcí. "V apríli by sme mali vedieť, či náš úplne prvý cezhraničný geopark zahrnú do medzinárodnej siete geoparkov. Vyzerá to však sľubne. Po splnení podmienok a vstupe do siete by sme mohli využívať množstvo výhod, akými sú používanie loga, rozsiahla mediálna kampaň a lepšie získavanie financií z Európskej únie," oznámila Anderková.

Podľa Jozefa Klindu z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sa novohradský geopark členstvom v medzinárodnej sieti dostane do rôznych atlasov, publikácií či na internetové stránky. "Zvýraznia sa tak hodnoty, ktoré na Slovensku sú, a priláka sa tým množstvo návštevníkov," konštatoval Klinda, podľa ktorého má tento región okrem prírodných aj kultúrne a etnologické hodnoty. Turistov by mohla prilákať aj vidiecka turistika či minerálne pramene. "Mnoho ľudí navštívi hrad Šomoška. Chceme, aby takýto trend pokračoval aj v iných oblastiach, napríklad v lokalite Bujár pri Kalonde či jaskyni v Mučíne. Máme tu viaceré zaujímavé časti," povedal. Podľa Klindu je v súčasnosti potrebné najmä vybudovanie infraštruktúry Geoparku Novohrad – Nógrád, cez ktorú sa bude dať rozvíjať turizmus v jednotlivých obciach.

 Fiľakovo 25. januára (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.