Slovensko rôzne správy Deň vínnych pivníc poteší vinárov v Trnave
Deň vínnych pivníc poteší vinárov v Trnave PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 27 Október 2009 20:41
Milovníci vína si prídu na svoje v Trnave počas prvej novembrovej soboty. Už po siedmy raz sa tam uskutoční Deň vínnych pivníc, počas ktorého návštevníkom sprístupnia pivnice v historickom centre mesta.
Ako pre agentúru SITA uviedol predseda spolku priateľov vína Vincech Eduard Krištofovič, počet otvorených pivníc tento rok dosiahne už tretiu desiatku. Okrem stredovekej pivnice v západnom krídle radnice či pivnice v Spolku svätého Vojtecha, stoja za pozornosť aj dve pivnice v hradbách mestského opevnenia, ktoré tento rok sprístupnia po prvýkrát.

Do podzemia však väčšinou vedie množstvo schodov, ktoré môžu byť pre niektorých prekážkou. "Tento rok sme zaradili aj tri vinotéky viac menej na úrovni zeme, aby mali dobrý prístup aj menej mobilní občania,“ doplnil Krištofovič. Vstupenkou do pivníc sú vínne pasy, v ich cene je aj taštička s pohárikom na degustáciu.

Vzhľadom na vyšší počet pivníc bolo k dispozícii až 800 pasov, už dva týždne sú však vypredané. Tento rok bude v pivniciach svoje vína ponúkať takmer 40 vinárov z celého Slovenska, začínajúc Račou a končiac Tokajskou oblasťou. "Účasť prisľúbili aj štyria vinári z Moravy a jeden z Maďarska,“ povedal Krištofovič.

Pivnice nie sú len o víne, mnohé z nich ponúkajú aj občerstvenie či živú hudbu. Historické centrum v Trnave, ohraničené mestským opevnením, má v zásobe ešte niekoľko pivníc, ktoré doteraz neboli sprístupnené. Snahou organizátorov Dňa vínnych pivníc je každý rok otvoriť aj nejakú novú pivnicu. "Pravdepodobne však ostaneme pri počte 30 a niektoré pivnice sa budú striedať, väčší počet by bol totiž náročný z hľadiska času aj konzumácie vína,“ odôvodnil Krištofovič. Podujatie Deň vínnych pivníc sa bude konať 7. novembra od 13:00 do 21:00. Ešte predtým prijme vinárov na radnici primátor. Spolu so spolkom Vincech je organizátorom podujatia mesto Trnava.

TRNAVA 24. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

avatar Ivana Hajdušekova
0
 
 
Výborná dobre zorganizovaná akcia . Dňu pivníc tento rok nahrávalo aj počasie....
Prihláste sa pre pridanie názoru.