Slovensko Slovensko regióny Ponitrie | región
Ponitrie | región PDF Tlačiť E-mail
Ponitrie sa nachádza na území Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja v juhozápadnej časti Slovenska. Tvoria ho okresy Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza a Partizánske. Ponitrie susedí na severe s regiónom Turca, na juhu pozvoľna prechádza do Podunajského regiónu, na západe susedí s Považím a na východe s Pohroním a Tekovom.


Geografia

Názov tohto regiónu sa odvíja od jeho polohy. Ponitrie leží na hornom toku rieky Nitry v Hornonitrianskej kotline medzi pohoriami Vtáčnik, Žiar, Strážovské vrchy, Tríbeč a Malá Fatra. Na hornej Nitre možno nájsť i chránené krajinné oblasti Ponitrie a Strážovské vrchy, ako i štátne prírodne rezervácie Rokoš, Veľká skala, Buchlov, Temešská skala a Vtáčnik, ktorý je najvyšším bodom Ponitria s výškou 1345,8 m.n.m..

Prečo navštíviť Ponitrie?

  1. Historické mesto Nitra
  2. Kúpele Bojnice s rozprávkovým hradom
  3. Hrebeňovka Nitrianskou magistrálou cez Vtáčnik a Tribeč

Centrá turistického ruchu

Známym turistickým centrom v Ponitrí sú Kúpele Bojnice, ktoré liečia choroby pohybového ústrojenstva. Priamo v meste sa nachádza krásny Bojnický zámok s romantickým areálom, ZOO a termálne kúpalisko Čajka.

Najvýznamnejším turistickým centrom Ponitria je mesto Nitra – bývalé hlavné mesto Veľkej Moravy, so stredovekým hradom a zachovalým historickým centrom. Za spomienku ešte stojí vodná nádrž Duchonka, v okolí ktorej sa rozprestiera rovnomenná rekreačná oblasť.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:10