Slovensko Slovensko regióny Orava | región
Orava | región PDF Tlačiť E-mail
Región Orava sa nachádza v Žilinskom kraji a tvoria ho okresy Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo. Prirodzene možno Oravský región rozdeliť na dve časti. Južnú časť - Dolná Orava s centrom Dolný Kubín a severnú časť – Horná Orava s centrami Tvrdošín a Námestovo. Orava susedí na severe s Poľskom, z juhozápadu s asi najznámejším turistickým regiónom Liptov a so západu s Kysucami a Horným Považím.


Geografia

Orava je najsevernejší a najchladnejší slovenský región s krásnou prírodou. Z juhovýchodu ho ohraničujú Západné Tatry, známe tiež ako Roháče, z juhu Chočské vrchy a z východu pohorie Malá Fatra. V severnej časti Oravy sa rozprestiera pohorie Oravská Magura.

Prečo navštíviť Oravu?

  1. Výstup na Roháče
  2. Lyžovačka na Kubínskej holi a Zverovke
  3. Pitka a bitka v typickej oravskej krčme
  4. Korbáčiky, ovčie syry a iné dobroty v malebnej obci Zázrivá
  5. Majestátny Oravský hrad

Turistické centrá

Z hľadiska turistickej príťažlivosti patrí k najrozvinutejším juhovýchodná časť Oravy, kde zasahujú Západné Tatry s centrami Zuberec, Habovka a Oravice. Zuberec je známym východiskovým bodom pre turistické túry do Roháčov. Priamo v obci sú dva menšie lyžiarske svahy, pričom len 7 km od Zuberca sa nachádza známe lyžiarske stredisko Zverovka. Navštíviť sa oplatí aj Múzeum Oravskej dediny vzdialené len kúsok od Zuberca. Popularita Oravíc začala prudšie rásť v poslednom čase, vďaka novej zjazdovke so štvorsedačkovou lanovkou a aquaparku, ktorý ponúka celoročné kúpanie v termálnej vode.

Z historického hľadiska sú zaujímavé obce Oravský Podzámok s majestátnym Oravským hradom a obec Podbiel s pamiatkovo chránenými drevenicami.

Metropola dolnej Oravy – Dolný Kubín je zaujímavá hlavne v zime vďaka blízkosti najväčšieho Oravského lyžiarskeho strediska – Kubínska hoľa.

Neďaleko Dolného Kubína, na ceste do Terchovej, sa nachádza aj malebná obec so zachovalými ľudovými tradíciami Zázrivá, ktorá je východiskovým bodom na túry. V zime sa dá okrem Kubínskej holi lyžovať aj v Malej Lučivnej, alebo kúsok ďalej vo Vrátnej.

Prirodzeným turistickým centrom hlavne v letných mesiacoch je severná oblasť v okolí Oravskej priehrady s okresným mestom Námestovo vhodná na vodné športy.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:04