Slovensko rôzne správy Ekoskanzen Lietavská Svinná má nové bažanty a kozy
Ekoskanzen Lietavská Svinná má nové bažanty a kozy PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 16 Máj 2010 17:40
V Ekoskanzene v Lietavskej Svinnej pribudli pred sezónou bažanty a koza Spracovanie obilia, kováčstvo či rezbárstvo môžu počas letnej sezóny bližšie spoznať návštevníci Ekoskanzenu v Lietavskej Svinnej v okrese Žilina. Pred sezónou v ňom podľa predsedu Združenia Lietavského panstva Rastislava Taina pribudli bažanty strieborné a kráľovské, perličky a kozička. "Plánujeme ešte kúpiť biele pávy. Okrem toho máme koníka, ovečky, rybičky, sliepky, kačky, husi, zajačiu dedinku, psov, mačku. Rozloha je 2000 štvorcových metrov, preto sa to volá Malý svet veľkých prekvapení.

Hneď pri vstupnej bráne je na potoku vodný mlyn a tiež veterná ružica," uviedol Tain. Ročne navštívi ekoskanzen viac ako 15.000 ľudí z celého sveta. "Minulý rok nás navštívili ľudia z Afriky, Ázie, Severnej a Južnej Ameriky aj Európy. Okrem toho k nám chodia hlavne školské výlety, rodiny s deťmi, takže sa im snažíme pripraviť ponuku. Vybudovali sme nové detské ihrisko, kompletne celé z dreva s modernými prvkami. Okrem iného ponúka horolezecké steny, siete, šmykľavky, hojdačky, preliezačky, pieskovisko, domček či vyhliadkovú vežu," povedal Tain. Ekoskanzen, ktorý je vzdialený od Žiliny 7 kilometrov, propagujú podľa Taina aj Guinessove rekordy. "Od roku 2003 máme sedem Guinessových rekordov. Začali sme najväčším dreveným korytom na svete. Ďalším je najväčší meč na svete. Sme pod hradom Lietava, takže si myslím, že si ho zaslúžime mať. Náš skanzen otvára najväčší kľúč, máme najväčšieho dreveného hojdacieho koníka na svete, najväčšiu ružu, najväčší spiežovec – kravský zvonec a najväčšiu sekeru na svete," konštatoval šéf Združenia Lietavského panstva.

Návštevníci ekoskanzenu pod hradom Lietava sa môžu zoznámiť aj s maketami 20 slovenských hradov v expozícii Mini Slovensko. "Je v tvare Slovenska a hrady sú priamo na miestach, kde sa na Slovensku nachádzajú. Je to 20 "naj-hradov", najkrajší, najväčší, najmenší, najzabudnutejší, najsevernejší, najjužnejší či najvyššie postavený. Chceme, aby návštevníci spoznali nielen neďaleký hrad Lietava, ale aj ostatné slovenské hrady," dodal Tain.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.