Slovensko Turistika správy Sprístupnili nový náučný chodník k prírodnému útvaru Štangarígel
Sprístupnili nový náučný chodník k prírodnému útvaru Štangarígel PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 14 November 2011 00:00

Nový, trojkilometrový náučný chodník, ktorý vedie z obce Žibritov v okrese Krupina k nevšednej prírodnej pamiatke Štangarígel v juhovýchodnej často Štiavnických vrchov, sprístupnili v týchto dňoch verejnosti.


      Nový chodník patrí do série náučných chodníkov Banskoštiavnického geoparku. Na štyroch zastávkach predstavuje zaujímavú geologická históriu Štiavnického stratovulkánu, najväčšej sopky nielen na Slovensku, ale v celom karpatskom oblúku, ktorej stopy vystupujú na povrch aj v okolí Žibritova.
      Významným svedkom histórie Štiavnického stratovulkánu je práve prírodná pamiatka Krupinské bralce – Štangarígeľ, ktorý viackrát navštívil a opísal katolícky kňaz a zakladateľ Slovenského národného múzea – Andrej Kmeť. A práve tento náučný chodník predstavuje a približuje históriu vzniku prírodných výtvorov a reliéfu terénu na okolí Žibritova.
      Chodník sprístupnili a vyznačili Obec Žibritov a Klub slovenských turistov v Krupine za finančnej pomoci Nadácie Orange.
      Obec Žibritov má asi 75 stálych obyvateľov. Verejnosti je známa filmom Dáždnik sv. Petra, ktorý sa v dedine a jej okolí točil v roku 1958.

Žibritov 14. novembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 19 November 2011 19:03