Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky recenzie Majestátna zrúcanina hradu Beckov
Majestátna zrúcanina hradu Beckov PDF Tlačiť E-mail
pošli na vybrali.sme.sk
RECENZIA: Hoci je hrad Beckov oficiálne otvorený až od 1.mája do 15.októbra kvôli peknému počasiu bol sprístupnený už na Veľkú noc a každý aprílový víkend, tak sme sa vybrali objavovať jeho krásy.

Hrad Beckov

Historické okienko

Ctibor (inde spomínaný aj ako Stibor) zo Ctiboríc ( V 1414) sa stal vlastníkom Beckova v roku 1388, ktorému na Považí patrilo až 15 hradov. Hrad prešiel stavebnými úpravami v období neskorej gotiky a ranej renesancie až po barok do začiatku 17.storočia. Hrad v roku 1709 vyhorel a odvtedy je z neho ruina.

Ako sa dostať na hrad Beckov?

Obec Beckov je situovaná na ľavom brehu slovenskej najdlhšej (403 km) rieky Váh v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčianskom kraji. Už z diaľky sa v obci vyníma prírodná pamiatka Beckovské hradné bralo so zrúcaninami hradu Beckov.
Zaparkovať auto odporúčam v centre obce okolo lipového parku, ktorý je chránenou prírodnou pamiatkou. V jeho bezprostrednom okolí je aj múzeum a barokový františkánsky kostol a kláštor sv. Jozefa Pestúna s európsky unikátnou kazateľnicou. V obci môžete navštíviť aj rodný dom J.M. Hurbana (kostol a fara).

Obec Beckov
Opačnou stranou ako je múzeum sa popri historickému domu s gotickými portálmi, žiaľ v dezolátnom stave, dostanete k informačnej tabuli hradu Beckov s popisom aj v 3 cudzích jazykoch. Nasleduje ulička k domčeku s reklamou na malý skanzen. V tomto dome je aj úschovňa bicyklov a predaj nanukov. Žiaľ v čase našej návštevy zatvorené. Miernym kopčekom sa blížime k pokladni. Po ľavej strane je vidno židovský cintorín s čiastočne zvalenými náhrobnými kameňmi. Po piatich minútach chôdze od auta sa dostávame k pokladni (taký typický komunistický stánok), stojí pri ňom v rade dosť turistov, hlavne českých.

Vstupné a otváracie hodiny

Vstupné majú deti do 6 rokov zdarma, do 15 rokov, študenti a dôchodcovia 0,70€ a dospeláci 1€. Pokladníčka pýta aj za použite fotoaparátu či kamery 0,70€. Pri slávnostnejších podujatiach so šermiarmi ako je teraz v deň otvorenia 1.mája sú ceny 1€ a 1,70€
Oficiálna sezóna sa začína 1. mája a trvá do 15. októbra. Hradný areál je otvorený utorok až nedeľu od 9.00 - 18.00 h. v pondelok je zatvorené.

S lístkami v ruke sa niekoľkými kamennými schodmi a vŕškom dostávame k hradnej bráne. V pokladni si môžete zapožičať aj informačný list v rôznych jazykoch a dozvedieť sa tak z neho niečo o histórii. Na druhej strane listu je znázornená mapka areálu s legendou, čo sa kde nachádza. Čísla sú aj priamo na skalách v areáli, tak si môžete jednoducho zistiť na čo sa práve pozeráte a z ktorého storočia pochádza.
Hrad Beckov
Za vstupnou bránou sa nachádza dolné nádvorie s niekoľkými lavičkami, stolmi a vodou z kohútika aby ste si mohli trošku posedieť a pokochať sa mohutnými stenami hradu. Nájdete tu aj akési drevené baranidlo. Z nádvoria sa po drevených schodoch dostanete do horného hradu kde sa už môžete pomotať po rôznych baštách, centrálnom nádvorí vzadu, bývalých palácoch a kaplnkách. Na rôznych vyvýšeninách sa vám naskytnú krásne výhľady na pohorie Bielych Karpát zo západu a z východu na Považský Inovec. Prehliadka vám zaberie okolo 45minút.
Vraciame sa k pokladni, všimneme si info tabuľu s mapou okolia a popisom okolitých hradov a dedín ako napríklad Čachtice, Brezová pod Bralom, Kálnica. Škoda, mapa je už slnkom vyblednutá a trochu ošúchaná, teda menej čitateľná. Mohli by ju obnoviť, je informačne bohatá. Odovzdáme informačný list a vyberáme sa krátkou cestičkou poza pokladňou na lúku za hradom smerom. Naskytne sa vám pekná scenéria hradu s akýmisi drevenými baštami. Tiež je tu aj horná časť cintorínu.

Skanzen ako bonus

Týmto smerom sa dá dostať aj k malému skanzenu, kde ako píše majiteľ sa nachádza maketa hradu, pohanský hrob, rytieri v brnení, fotografie a história s archeológiou Beckova. Vstupné zaujímavo prepočítané pre českých bratov. Dospelí 1€ - 25 Kč a deti 0,50€ - 15 Kč. Skanzen sme sa rozhodli nenavštíviť a vrátili sme sa k autu. Neďaleko zatvoreného múzea je Kúria Beckov, ubytovacie a reštauračné zariadenie. Je priamo pod hradnou skalou a od cesty môžete zhotoviť pôsobivé fotografie brala.

Ak pôjdete okolo, určite sa zastavte na hrade Beckov. Návšteva stojí za to.

© tojeslovensko.sk (matoma) - všakovaké práva vyhradené!

 

Vaše hodnotenia

avatar katuška
+4
 
 
Vrelo odporúčam návštevu tohto krásneho hradu. Vstupné je symbolické, príroda je krásna a veľmi oceňujem, že každý návštevník dostane pri vstupe informačný list.
avatar terka33
+1
 
 
a Ja tam Bývam - Katuška ma pravdu
avatar Filipček
-1
 
 
Príroda krásna ale to je tak všetko, keďže hrad nie je od minulého roka otvorený a trepali sme sa 200 km tam aby sme mohli zistiť že je v rekonštrukcii!!! Bolo tam veľa sklamaných ľudí takže nie sme jediný kto o tom nevedel!! Bolo by dobré aby ste si to dali všade na stránky kde sa hrad vyskytuje nie len na Vašu!!
avatar M.
+1
 
 
Príliš vysoké vstupné. Cez vikend sme s rodinou zaplatili rodinne vstupne cca 10 €. Za co ? Uz tam viacej nepojdeme.
avatar Helena
0
 
 
v porovnani zo zahranicim, je to vstupne naozaj symbolicke. Spraievodkyna robi vyklad kazdu hodinu, je tam co vidiet a clovek sa moze preniest do doby ked hrad bol obyvany. Urcite odporucam. Cez vikendy su tam rozne akcie( rytierske suboje, divadla) nielen pre deti. Je dobre, ze hrad oziva.
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 02 Máj 2009 10:04