Aquaparky

Slovenske aquaparkyAquaparky na Slovensku sú napájané termálnou vodou, čo im umožňuje celoročnú prevádzku, sú moderne vybavené a nájdete tu množstvo atrakcií od tobogánov, šmykľaviek, cez vírivky až po perfektne vybavené vodné vitálne či wellness svety. Viac info...

Jazerá a priehrady

priehrady a jazera slovenskaSlovenské jazerá a priehrady ponúkajú oddych najmä v horúcich letných mesiacoch. Populárne sú jazerá v okolí Bratislavy a na juhu Slovenska, ktoré vďaka štrkovému podložiu majú krásnu číru vodu. Priehrady na  slovenských riekach poskytujú dobré rekreačné zázemie a veľa možnosti na kúpanie a vodné športy. Viac info...

Termálne kúpaliská

slovenske termalne kupaliskaSlovenské Termálne kúpaliská sú napichnuté na termálne pramene, ktorých má Slovensko požehnane. Termálne kúpaliska na Slovensku sa na rozdiel od aquaparkov využívajú najmä v lete. Ich voda je ochladzovaná, tak aby v tomto ročnom období bola vhodná na kúpanie. Okrem obyčajného kúpania má voda v termálnych kúpaliskách aj všakovaké liečivé účinky. Viac info...

Kúpele

Slovenske mineralne kupeleKúpele na Slovensku sú zamerané sú hlavne na choroby pohybového a obehového ústrojenstva, látkovej výmeny, dýchacích ciest, nervových a ďalších ochorení. Veľmi dobré výsledky dosahujú Slovenské kúpele v liečbe poúrazových stavov, najmä v dôsledku autohavárií. Kúpele okrem liečby chorôb a poúrazových stavov ponúkajú aj regeneračné a wellness pobyty pre širokú verejnosť. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko kúpanie správy Parenica so 42-stupňovou vodou je spojením účinkov sauny a kúpeľa
Parenica so 42-stupňovou vodou je spojením účinkov sauny a kúpeľa PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 10 Jún 2011 00:00

Sklené Teplice, ktoré patria k najstarším kúpeľom na Slovensku, sa môžu pochváliť unikátnym prírodným výtvorom – jaskyňou, kde vyviera termálna voda. Tento termálny kúpeľ nazývaný Parenica je v súčasnosti vyhľadávaný verejnosťou nielen z blízkeho a širokého okolia, ale aj zahraničia.
      Parenica ponúka kúpeľ v 42-stupňovej termálnej vode, ktorá je bohatá na kalcium a magnézium. V pozadí malého bazéna je jaskyňa, ktorá je prírodným výtvorom. Pobyt v Parenici v sebe spája účinky kúpeľa a sauny. "Aj preto sa nazýva Parenica, lebo záznamy z minulosti hovoria, že sa tam ľudia chodili vypariť," uviedla pre TASR Veronika Harmanová, marketingová riaditeľka Kúpele Sklené Teplice.
      Jaskynný kúpeľ pozostáva z niekoľkých častí. Pobyt vo vode sa neodporúča viac ako 20 minút, po ňom nasleduje 20-minútový suchý zábal v oddychovej miestnosti a 20-minútový pobyt v masážnom kresle. Komplexné absolvovanie všetkých častí tak ponúka návštevníkovi dokonalý zážitok a uvoľnenie pre unavený organizmus.
      Kúpele však okrem Parenice ponúkajú niekoľko ďalších možností zrelaxovania. Novinkou je čerstvo zrekonštruovaný banský kúpeľ. "To bol posledný z kúpeľov, ktorý sme nemali rekonštruovaný. Práce trvali šesť mesiacov," podotkla Harmanová. Bazén s hĺbkou 1,2 metra je určený na plávanie, prispôsobený je však aj na oddych. Po bokoch bazéna sa nachádzajú vodné trysky, chrlič vody a lavičky na sedenie. V zrekonštruovaných priestoroch určite zaujme aj stropná maľba, ktorá kopíruje Botticelliho Zrodenie Venuše.
      Pre tých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov obávajú vyskúšať Parenicu, je vhodný Kúpeľ Márie Terézie, s chladnejšou avšak tiež termálnou vodou. Ten je rozdelený na dva bazény – jeden s 37- a druhý s 39-stupňovou vodou. V zimnej sezóne sa navyše dá z bazéna prejsť do vonkajšieho sedacieho bazéna s teplou vodou. Návštevníci sa tak môžu kochať pohľadom na okolitú prírodu a pritom príjemne relaxovať v termálnej vode.
      Aj v prípade tohto kúpeľa je jeho súčasťou suchý zábal v oddychových miestnostiach. "Oddych po kúpeli je veľmi dôležitý. Mnoho ľudí však neostane po kúpeli na oddychu, ale je to dobré pre vyrovnanie telesnej teploty," podotkla Harmanová. Okrem samotného kúpeľa sa môže verejnosť rozhodnúť aj pre množstvo doplnkových služieb, ako sú klasické masáže, masáže lávovými kameňmi či rašelinové zábaly.
      V ponuke kúpeľov sú aj tzv. rekondičné stoly, ktoré pomáhajú najmä ľuďom s pohybovými problémami, či pobyt v soľnej jaskyni. Pre návštevníkov mimo kúpeľných pobytov je k dispozícii aj tzv. Saunový svet v kúpeľnom dome Relax Thermal. Obsahuje päť druhov sáun, vnútorný bazén a dva vonkajšie bazény, sprchovú oázu s vedrami odvahy, ľadopád či tepidárium.
      Blahodarné účinky termálnej vody zo Sklených Teplíc boli známe už pred niekoľkými storočiami. Dnes tu vyviera 14 prameňov s teplotou od 37 do 52,3 stupňa Celzia. "My aktívne využívame štyri. Tým, že máme dosť výdatné pramene, tak bazény každý večer vypúšťame a na druhý deň napúšťame novou vodou, pričom ju chemicky neupravujeme a nedohrievame," podotkla Harmanová. Naopak v Parenici je voda z prameňa s teplotou 52,3 stupňa Celzia, takže voda je prirodzene ochladzovaná. Miestna termálna voda patrí k síranovým, vápenato–horečnatým vodám a je predurčená na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva.

 

      Sklené Teplice 10. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.