Slovensko Turistika správy Náučný chodník v košickej ZOO je sprístupnený
Náučný chodník v košickej ZOO je sprístupnený PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 02 Júl 2011 00:00

Náučný chodník v Zoologickej záhrade v Košiciach, ktorý vybudovali v rámci medzinárodného projektu podporeného z európskych zdrojov, je oddnes sprístupnený pre návštevníkov. Plánované slávnostné otvorenie, ktoré sa malo uskutočniť dnes predpoludním, však prekazil dážď. Riaditeľ zoo Erich Kočner informoval TASR, že oficiálne otvorenie s programom preložili na august.
"Chodník je dokončený a preto sme ho chceli slávnostne odovzdať do užívania verejnosti a predovšetkým deťom už na začiatku prázdnin. Do poslednej chvíle sme dúfali, že sa počasie umúdri, bohužiaľ, nestalo sa. Chodník je však sprístupnený, len oficiality odložíme o niekoľko týždňov," konštatoval riaditeľ.
Trasa chodníka sa dá absolvovať zhruba za hodinu. Nachádza sa tu 15 stanovíšť s informačnými tabuľami, prostredníctvom ktorých sa návštevníci zoznámia s chránenými rastlinami a živočíchmi domáceho pôvodu, ktoré žijú vo svojom prirodzenom prostredí. Kočner doplnil, že v rámci projektu postavili päť nových altánkov, rovnaký počet pitných fontán, pribudli odpadové koše a vyše 20 lavičiek.
Cieľom spoločného slovensko-maďarského projektu ZOO pro enviro, v rámci ktorého prebiehajú spomínané aktivity, je zvýšenie environmentálneho povedomia obyvateľov. Vedúcim partnerom spoločného projektu je Zoo Košice, ďalšími partnermi sú mestá Košice, Miškovec a Zoo Miškovec. Náklady na košickú časť projektu prestavujú približne 150.000 eur, z čoho 95 percent tvoria nenávratné finančné zdroje.
"Projekt je súčasťou zmeny poslania a zamerania zoologických záhrad, ktoré sa majú sústrediť nielen na ochranu exotickej, ale aj domácej fauny a flóry. Zároveň takto budú môcť plniť časť úloh v oblasti ochrany životného prostredia," pripomenul Kočner.
Realizácia spoločného projektu potrvá do konca septembra tohto roku. Dovtedy by mala byť vydaná viacjazyčná publikácia o oboch mestách a ich zoologických záhradách. Rovnako sa počíta s vydaním sprievodcu zoo a metodickej pomôcky pre základné školy, zameranej na starostlivosť o prírodu.
Zoologická záhrada je príspevkovou organizáciou mesta Košice. Riaditeľ konštatoval, že za prvých šesť mesiacov tohto roka ju navštívilo okolo 84.000 návštevníkov, čo je o 20 percent viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

 

      Košice 2. júla (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.