Slovensko rôzne správy V Košiciach bude cez víkend biela noc aj maratón
V Košiciach bude cez víkend biela noc aj maratón PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 01 Október 2010 10:42
V noci z 2. na 3. októbra sa k celosvetovému konceptu Nuit Blanche (Biela noc) pripoja aj Košice. Biela noc sa začne o 19:00 na námestí Maratónu mieru zapálením maratónskeho ohňa a bude pokračovať až do skorých ranných hodín. Ako informovala Jana Krajkovičová z tímu EHMK 2013, ktorý podujatie organizuje, návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť prejsť sa Mestským parkom vysvieteným piatimi tisíckami svetielok v sprievode na živo spievaných operných árií, alebo vidieť netradičné spojenie zboru a vizuálneho umenia v priestoroch starej mestskej plavárne. Pripravené sú tiež inštalácie v priestoroch obchodného domu Tesco – koncert čítačky čiarových kódov, svetelná šou mäsových výrobkov a mnoho ďalších prekvapivých umeleckých zážitkov. Celé mesto tak ožije súčasným umením, svetlom a zvukmi.

Biela noc je zhmotnením túžby po znovuobjavovaní urbanistického prostredia, ktoré prostredníctvom umenia nadobúda nový rozmer. Košice sa počas jednej noci zmenia na interaktívny priestor, ktorého bežný každodenný nočný cyklus na niekoľko hodín prestane existovať. Hudobné, svetelné, výtvarné inštalácie súčasného umenia vdýchnu svetlo, zvuk a život nočnému mestu a noc sa tak stáva bielou. Historické budovy, kostoly a kultúrne inštitúcie v meste budú pri tejto príležitosti špeciálne nasvietené tak, aby budili monumentálny dojem slnečného dňa.

„Biela noc je jeden z najzaujímavejších formátov prezentácie umenia vo verejnom priestore mesta. Čaro noci, svetiel a netradičných priestorov dáva všetkým formám umenia nový rozmer a katarzný efekt. Košice ožijú umením – čo je v konečnom dôsledku aj úlohou projektu Košice 2013,“ hovorí umelecká riaditeľka Košice 2013, n. o. Zora Jaurová.
Účastníkov čaká 30 stanovíšť - hudobné, svetelné, výtvarné inštalácie súčasného umenia vdýchnu svetlo, zvuk a život nočnému mestu a noc sa tak stáva bielou.

Košice získali z Paríža licenciu na toto podujatie ako jedno z mála miest mimo hlavných metropol. Prvá košická Biela noc/Nuit Blanche sprístupní Košičanom súčasné umenie v netradičnom priestore, no najmä v netradičnom čase – v noci. Myšlienka projektu vznikla v roku 2002 v Paríži, kde sa prvýkrát konal projekt Nuit Blanche, ktorý sa úspešne každoročne opakuje aj v ďalších európskych metropolách. Doteraz zúčastnené mestá - Brusel, Rím, Madrid, Riga, Bukurešť, Petrohrad, jednotne vypracovali Chartu Nuit Blanche Europe, ktorá stanovuje nasledovné pravidlá. Nuit Blanche je kultúrny projekt dostupný všetkým, preto sú všetky podujatia bezplatné. Nuit Blanche uprednostňuje súčasné formy umenia, čiže výtvarné umenie, video art, projekcie, inštalácie, súčasnú hudbu, performance, scénické umenie, umenie ulice, cirkus. Nuit Blanche predstavuje verejný priestor v rôznych podobách: zaujíma sa o zvyčajne zavreté alebo neprístupné miesta, o okrajové miesta, o prestížne miesta, či o kultúrne inštitúcie a pamiatky, ktoré sú prezentované novou formou. Nuit Blanche navrhuje mestám reflexiu nad rôznymi formami aktuálneho urbanistického vývoja a zabezpečenia rôznych služieb a adaptovanej organizácie ako napríklad značenie, osvetlenie, bezpečnosť. Nuit Blanche podporuje „miernu“ mobilitu ako napr. zlepšenie podmienok na prepravu ľudí bicyklom, hromadnou či kyvadlovou dopravou. Nuit Blanche podporuje výmeny medzi centrom mesta a jeho perifériou. Partnerské mestá projektu Nuit Blanche Europe sa snažia podporovať a rozvíjať výmeny medzi jednotlivými európskymi mestami, ich umelcami a obyvateľmi prostredníctvom každoročného jedného spoločne vytvoreného umeleckého projektu.

Na košickom maratóne bude vyše 5000 bežcov

 Na štart 87. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa postaví aj 25-ročný Gilbert Kiptoo Chepkwony, ktorý na jar triumfoval na maratóne v talianskej Padove časom 2:10:45 h.

Organizátori 87. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach vo štvrtok oznámili prekročenie hranice päťtisíc bežcov vo všetkých súťažiach podujatia a vyzerá to tak, že v nedeľu 3. októbra by ich malo byť na štarte viac ako minuloročných 5074.

"V utorok 14. septembra sme prekročili počet 5000 prihlásených účastníkov. Na maratónsku trať vybehne 854 vytrvalcov z toho 82 žien a na polmaratón 1134, z nich bude 212 žien," prezradil aktuálne čísla tajomník organizujúceho Maratónskeho klubu Košice Ján Dvonč.

Tím košických maratónskych nadšencov okolo riaditeľa MMM Branislava Koniara informoval vo štvrtok aj o ďalších adeptoch na celkové prvenstvo. Na štart pretekov sa postaví 25-ročný Keňan Gilbert Kiptoo Chepkwony, ktorý na jar triumfoval na maratóne v talianskej Padove a časom 2:10:45 h si o vyše osem minút vylepšil minuloročný osobný rekord. K už avizovanej trojice etiópskych mladíkov pribudol do štartovej listiny ich skúsený krajan Seyoum Debele Lema, ktorý na marcovom maratóne v Barcelone zabehol čas 2:11:25 h a tiež 24-ročný Berhama Girma Degefa s osobným rekordom 2:12:51 h.

Medzi ženami, ktoré v tomto roku oslávia tridsiate výročie prvého štartu na MMM, sa k favoritkám zaradila 26-ročná Hadish Letay Negashová z Etiópie s osobným rekordom 2:31:13 h, v tomto roku druhá na maratóne v Madride. Rovnako z Etiópie je aj ďalšia špičková vytrvalkyňa, 28-ročná Alemu Almaz Balchová. V marci dobehla na prestížnom maratóne v Ríme siedma, zlepšila si osobný rekord na 2:33:20 h a zdolala aj neskoršiu európsku šampiónku z Barcelony 2010 Živilé Balčiunaiteovú z Litvy.

Na štvrtkovej tlačovke MMM v Košiciach bol tentoraz hosťom aj akademický sochár Arpád Račko, ktorého dielo - socha maratónca s názvom Posol víťazstva- stojí na Námestí maratónu mieru už päť desaťročí. "Nie som veľký rečník, ja sa skôr vyjadrujem svojimi sochami. Ale určite nebolo ľahké vytvoriť sochu bežca - maratónca. Som však rád, že už 50 rokov sa vyníma v Košiciach." Arpád Račko prezradil, že pri vzniku známej sochy bol jeho modelom športový gymnasta Eugen Pástor.

KOŠICE 28. septembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 01 Október 2010 11:14