Slovensko rôzne správy V Košiciach žiarila Biela noc
V Košiciach žiarila Biela noc PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 06 Október 2012 00:00

Košiciach sa v sobotu 6. októbra uskutočnil tretí ročník podujatia Biela noc/Nuit Blanche, v rámci ktorého sa predstavilo 130 umelcov z deviatich európskych krajín.  Tí pri tejto príležitosti pripravili v meste tridsať svetelných, zvukových a špeciálnych inštalácií, interaktívnych a mobilných objektov a sôch, ale aj mapping a tanečné a hudobné improvizácie.

Biela noc/Nuit Blanche je jedným z hlavných podujatí v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jeho dramaturgičkou a kurátorkou je Zuzana Pacáková. Vlani 130, tento rok vyše 250 dobrovoľníkov - študentov stredných a vysokých škôl, sa zapojilo do prípravy ojedinelého medzinárodného umeleckého projektu. 

Hoci ich mená ostávajú v anonymite, sú dôležitou súčasťou projektu a veľmi nám svojou ochotou pomáhajú sprostredkovať návštevníkom inštalované diela, priblížiť vystavujúcich umelcov, ale aj navigovať ich k ďalším stanovištiam a celkovo informovať o projekte,“ uviedla dramaturgička a kurátorka projektu Zuzana Pacáková. 

Deti sa v Košiciach potešili historickej železnici 

Počas podujatia Biela noc sa návštevníkom netradične pod názvom Noc svetiel otvorila aj košická detská historická železnica. V Čermeľskom údolí v sobotu večer návštevníci mohli vidieť svetelné inštalácie, netradičnú výstavu železničných modelov, rozsvietenú historickú techniku, nočné jazdy na stanicu Vpred v špeciálne osvetlených vozňoch a virtuálne koľajnice zo stoviek sviečok. 

„Celý rok sme sa snažili návštevníkom našej železničky prinášať kultúrny program a Noc svetiel je akoby vyvrcholením nášho snaženia,“ uviedol Ľubomír Lehotský, riaditeľ detskej železnice a predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice, ktoré železničku prevádzkuje prvý rok. 

KOŠICE 6. októbra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 24 Október 2012 11:34