Slovensko Turistika správy Chatu pod Rysmi v Tatrách sprístupnili 
Chatu pod Rysmi v Tatrách sprístupnili  PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 16 Jún 2013 22:28
Po viac ako siedmich mesiacoch je od soboty pre turistov opäť otvorená najvyššie položená vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách – Chata pod Rysmi. „Chata je na 99 % dokončená a plne funkčná,“ uviedol pre SITA chatár Viktor Beránek. 

Na chodník vedúci k chate sa vzťahuje sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov, ktorá trvá od 1. novembra do 15. júna. 
Chata je od roku 2011 v rekonštrukcii a tohto roku, keď si na chate pripomenú 80. výročie od otvorenia, by mala byť aj skolaudovaná. 
Termín kolaudácie odhaduje Viktor Beránek na koniec leta. „Potrebujeme ešte doriešiť napojenie odpadových vôd z chaty,“ dodal Beránek. Počas leta však bude chata v normálnej prevádzke.

Svoje miesto na peci už môžu využívať všetci tí, ktorí prispeli v rámci sponzorskej akcie „Meno na peci - miesto na peci“. Kachlová pec stála 17 000 eur. Pec slúži nielen na vykurovanie jedálne, ale aj ďalších piatich miestností na chate. V peci sa dá podľa Beránka piecť aj chlieb či koláče a okrem toho je na peci posteľ určená práve pre tých, ktorí prispeli na obnovu chaty. 

Zariadeniu dominuje drevo

V zbierke na výstavbu pece sa vyzbieralo viac peňazí, ako bolo potrebné na samotnú pec. 

Za zvyšné peniaze nakúpil chatár zariadenie do kuchyne, postele v nocľahárni, matrace, agregát a množstvo drobností, ktoré sú potrebné pri prevádzke chaty. 

Hoci sa vzhľad chaty nie každému páči, podľa Beránka oplechovanie chaty plní svoj účel. Už iný pocit získa návštevník, ktorý vstúpi do chaty. 

Zariadeniu dominuje drevo. Ani po rekonštrukcii sa na chatu nedostali niektoré výdobytky modernej doby. „Nie je tu internet ani televízny signál. Večer stále svietime petrolejkami,“ dodal Viktor Beránek. 

Hoci ani tu sa úplne nevyhli modernizácii. Chata má solárne panely na výrobu elektrickej energie. Tá však stačí na prevádzku nevyhnutných zariadení ako je chladnička. Večer pri petrolejkach má podľa Beránka stále svoju atmosféru. „Ľudia sú úplne iní pri svetle petrolejky a iní pri svetle žiarovky,“ dodal Beránek. 

Mobilný signál musí chatár hľadať

Chata pod Rysmi poskytuje nocľah na 14 lôžkach. Rezerváciu ubytovania možno urobiť len prostredníctvom SMS správy, keďže chata nemá telefonické ani internetové pripojenie. 

Signál mobilného telefónu musí chatár hľadať. Aj preto odpoveď na zaslanú správu nemusí prísť okamžite. Prenocovanie je lepšie si dopredu rezervovať. 
Momentálne je chodník od Popradského plesa k Chate pod Rysmi na 90 % bez snehu. Starý sneh sa momentálne nachádza v oblasti Žabích plies a v okolí chaty. Od chaty vedie značkovaný chodník na vrchol Rysov. 

Podľa turistických príručiek túra od Popradského plesa na Chatu pod Rysmi trvá približne dve hodiny a 20 minút. Ďalšiu asi hodinu treba pripočítať k trase od zastávky električky Popradské pleso k samotnému Popradskému plesu.

POPRAD 16. júna (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.