Slovensko rôzne správy Slovenskí jaskyniari, úspešní aj vo svete, ocenení
Slovenskí jaskyniari, úspešní aj vo svete, ocenení PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 13 Apríl 2013 00:00
Slovenská speleologická spoločnosť v sobotu na stretnutí jaskyniarov Speleomíting 2013 vo Svite ocenila najvýznamnejšie počiny slovenských jaskyniarov doma i v zahraničí.  „Jaskyniari majú vždy naporúdzi dosť objavov a noviniek, ktoré zaujímajú nielen ich, ale aj širokú verejnosť. Napríklad vlani sa podarilo jaskyniarom prepojiť na troch miestach jaskyne, napríklad v Demänovskej doline, jaskyne Stará garda a Majkova, ako aj Četníkovu svadbu so Strážovskou priepasťou,“ uviedol pre SITA predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti Bohuslav Kortman. 

Práve tieto objavy si zo Svitu odnášajú ocenenia Slovenskej speleologickej spoločnosti. Za objavy a úspechy v jaskyniach Stará garda a Majkova v Borinskom krase zavŕšený prepojením oboch jaskýň si ocenenie odnáša Speleo klub Bratislava. 

Cenu za úspešný postup v jaskyni Četníková svadba na Strážove a jej prepojenie so Strážovskou priepasťou si odnáša Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy za. Tretím oceneným úspechom slovenských jaskyniarov na Slovensku je Jaskyniarsky klub Demänovská dolina, Speleologický klub Červené vrchy a Speleologický klub Nicolaus za prepojenie Demänovskej medvedej jaskyne s Jaskyňou slobody.

Slovenská speleologická spoločnosť oceňuje úspechy slovenských jaskyniarov nielen doma, ale aj v zahraničí. Za úspešné speleopotápačské postupy v jaskyniach na Sardínii, v Macedónsku a Mexiku získali ocenenie Karol Kýška, Daniel Hutňan a ďalší členovia spoločnosti. Za objavy a dokumentáciu jaskýň na Yucatáne v Mexiku si ocenenie odnáša Zdenko Hochmuth spolu so skupinou 

Okrem ocenení za úspechy pri objavovaní a dokumentovaní jaskýň Slovenská speleologická spoločnosť udelila Martinovi Budajovi čestné uznanie za článok K dejinám prieskumu Ďumbierskeho vysokohorského krasu v časopise Slovenský kras. Spoločnosť tiež udelila pochvalné uznanie Jadvige Trojan a Speleoklubu Tatrzański Zakopane za vynikajúce zorganizovanie 53. jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej spoločnosti v poľskom 

Speleomíting vo Svite nie je len o oceňovaní úspešných jaskyniarov za uplynulý rok. Toto už tradičné podujatie, ktorá sa koná po 22 krát je hlavne priestorom na prezentáciu jednotlivých objavov. Niekedy jaskyniari práve na tomto podujatí predstavia svoje najnovšie objavy. Všetci návštevníci Speleomítingu môžu na záver podujatia oceniť najhodnotnejší príspevok z domácich a zahraničných ciest, speleologickú fotografiu a speleologickú dokumentáciu a zobrazenie jaskýň na mapách.

POPRAD 13. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie