Horehronie | cyklotrasy PDF Tlačiť E-mail

ZELENÁ STUHA POHRONIA
OKOLO MURÁNSKEJ PLANINY
MURÁŇ

ZELENÁ STUHA POHRONIA

 
 

 Povrch:

 

 Vzdialenosť:

 60 km

 Prevýšenie:

 1037/749m

 Obtiažnosť:

 

 Čas:

 


Zelená stuha Pohronia je časťou pripravovaného projektu "Ozdravovania Horehronia", ako cykloturistická trasa začína vo Valaskej pri žel. stanici. Z obce mierne stúpame po poľnej ceste k vysielaču nad obcou Hronec. Na križovatke ciest za el. vedením odbočíme vľavo. Do Brezna schádzame cez časť Mazorníkovo a ďalej popri žel. trati. Prejdeme št. cestu č.530. Stúpame nad Brezno asf. cestou. Klesáme, mostíkom prejdeme potok Rohozná a následne žel. trať. Zabočíme vľavo. Pod lesným hrebienkom odbočíme vpravo a cesta nás dovedie až do obce Filipovo. Prechádzame hl. cestu. Ďalej až do Pohorelej pokračujeme prevažne poľnými cestami. Prichádzme do obce Braväcovo. Odtiaľto lesnými cestami schádzame k minerálnemu prameňu v Beňušskej doline. Ňou potom klesáme a pri kameňolome odbočíme vľavo do obce Bacúch. Na dolnom okraji obce pokračujeme východným smerom do Polomky. Odtiaľ opäť rovnakým smerom k horárni Kolesárová. Okrajom lesa nás cestička vedie kolmo popri Belušovej doline do Heľpy. Okolo amfiteátra pokračujeme v ceste do záveru trasy v obci Pohorelá. Trasa mimo mapy pokračuje cez Šumiac až do Telgártu. Plánovaná cyklotrasa pred vyznačením je veľmi náročná.

 

OKOLO MURÁNSKEJ PLANINY

 

 Povrch:

 

 Vzdialenosť:

 40 km

 Prevýšenie:

 395/493 m

 Obtiažnosť:

 

 Čas:

 


Trasa je vhodná pre všetky druhy bicyklov. Začína v Brezne na žel. zastávke. Napojíme sa na štátnu cestu č. 530. Tá nás privedie cez Rohožnú do Michalovej a Pohronskej Polhory. Na konci obce vľavo pri ceste je možnosť osviežiť sa minerálnou vodou. Stúpame do sedla Zbojská. Odtiaľ klesáme serpentínami cez Čertovu dolinu /vľavo chránena prírodná rezervácia rovnakého mena s verejnosti neprístupnou Čertovou jaskyňou/ do doliny Furmanec a ňou ďalej smerom na Tisovec. Vpravo nad cestou je rezervácia Suché doly s viacerými jaskyňami - najznámejšia z nich je Jaskyňa netopierov. Vľavo rezervácia Kášter s krasovými tvarmi. V Tisovci odbočíme vľavo na štátnu cestu č. 531. Stúpame do sedla Dielik. Z neho následne klesáme do Muráňa a ďalej pokračujeme až do Červenej Skaly.

 

MURÁŇ

 

 Povrch:

 

 Vzdialenosť:

 31 km

 Prevýšenie:

 595/379 m

 Obtiažnosť:

 

 Čas:

 


Trasa vedie krížom cez chránenu krajinnú oblasť Muránska planina. Nastúpime na ňu v Tisovci pri železničnej stanici. Vyberieme sa smerom proti toku Rimavy. Doprevádza nás zelená turistická značka. Povrch cesty je asfaltový počas celej trasy. Od Tisovca stále stúpame. Prechádzeme pomedzi roztrúsené chaty. V závere doliny opúšťame tur. značku, odbočujeme vpravo a samotou Roveň prudšie stúpame až do sedla Burda, najvyššieho bodu trasy. Uzamkneme bicykle a môžeme pešo vystúpiť Fabovu hoľu /1 439 m/. Zo sedla Burda klesáme dolinou Hronca. Zostupujeme už s modrou tur. značkou. cestou do Závadky nad Hronom míňame tri horárne. Prvou je horáreň Mišarová, vpravo obchádzame rezerváciu Malá Stožka. Ďalšou je horáreň Pätina po rezerváciou Veľká Stožka. Poslednou je horáreň Klátna. Odtiaľto nás už lepšia cesta privedie do obce Závadka nad Hronom. Obec je známa ľudovou architektúrou. Trasa končí na železničnej stanici.

Vaše hodnotenia

avatar Jan Palik
+1
 
 
Pekná trasa, doporučujem pri zjazde zo sedla Burda urobiť krátku zachádzku odbočením pri horárni Pätina doprava a previezť sa ku Stožkám , je tam pekný pohľad na tieto vrchy .
Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 05 Január 2009 15:57