Slovensko Turistika správy Znova sprístupnili Majláthovu chatu vo Vysokých Tatrách
Znova sprístupnili Majláthovu chatu vo Vysokých Tatrách PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 07 Marec 2011 00:00
Pri Popradskom plese vo Vysokých Tatrách nanovo postavili niekdajšiu Majláthovu chatu. Stalo sa tak z iniciatívy horolezca Pavla Lazara. História Majláthovej chaty siaha do 19. storočia, pred mnohými rokmi ju úplne zničil požiar.
Teraz opäť stojí na svojom pôvodnom mieste v spodnej časti Mengusovskej doliny a stavali ju podľa dobových fotografií a dokumentov. Práce na stavbe sa začali v roku 2006. Kolaudácia prebehla koncom minulého roka, v závere februára už začala slúžiť širokej verejnosti.
Iniciátorom obnovy chaty bol horolezec a vedúci viacerých himalájskych expedícií Pavol Lazar. "Pre mňa to bola srdcová záležitosť, ako horolezec som v prostredí pri Popradskom plese prežil časť svojho horolezeckého života," uviedol Lazar. Keď sa mu pred niekoľkými rokmi naskytla možnosť chatu nanovo postaviť, nezaváhal ani na chvíľu.
Chata bude podľa neho prístupná celoročne, poskytovať bude reštauračné i ubytovacie služby. K dispozícii sú štyri izby s kapacitou 14 lôžok. V reštauračnej časti je 50 miest na sedenie, na vonkajšej terase ďalších 250 miest. Fungovať budú aj doplnkové služby ako požičiavanie športových potrieb, predaj suvenírov či turistickej literatúry. Pôvodná chata bola väčšia, tentoraz ide o murovanú stavbu s dreveným hrazdením.
"Jej najväčšou prednosťou je, že bola postavená najmodernejšími technológiami, a predsa z nej dýcha história," doplnil Lazar. O inom názve ako Majláthova chata ani neuvažoval, je zástancom myšlienky nemeniť niečo, čo má tradíciu. "Od chaty je dobrý nástup na túry do celej Mengusovskej doliny, Ťažkej doliny, Kôprovskej, Tichej i Zlomiskovej doliny. Je východiskom obľúbených turistických výstupov na Rysy, Kôprovský štít či k Batizovským plesám a na Sliezsky dom, ponúka aj veľa možností na horolezecké túry," dodal Lazar.
Chatu postavili v auguste 1879, vyhorela ani nie po ročnom fungovaní. Na zhorenisku vyrástla Popradská chata, ktorá fungovala od roku 1881 až do roku 1890, kedy znovu vyhorela. V roku 1892 vznikla nová Popradská chata, slúžila päť rokov, a potom ju dal knieža Hohenlohe, vášnivý poľovník, zbúrať, aby odlákal turistov. To sa mu však nepodarilo, a tak chatu v roku 1899 opäť postavil. Tentoraz bola známa pod názvom Útulňa Popradské pleso. Verejnosti slúžila 65 rokov. Neskôr ju najprv poškodil sneh a potom zničil opäť požiar.
Po výstavbe Horského hotela pri Popradskom plese vznikol na mieste, kde stála Majláthova chata, bufet. Ten v roku 2005 zbúrali práve v súvislosti s obnovením niekdajšej Majláthovej chaty. Novými chatármi sa stali Katarína a Milan Blaškovci. "Mrzí ma, že som zatiaľ nenarazil na nijakú podobizeň toho, koho meno chata nesie. Budem rád, keď sa ozve niekto, kto vie, kde ju získať. Chcel by som si aj takýmto spôsobom uctiť jeho pamiatku," uzavrel Lazar.

Vysoké Tatry 7. marca (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Sobota, 12 Marec 2011 22:53
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie