Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy V Spišskej Novej Vsi bude technické múzeum
V Spišskej Novej Vsi bude technické múzeum PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 28 Február 2010 16:15
V Spišskej Novej Vsi otvoria pobočku Slovenského technického múzea. Na Spiši bude stála expozícia energetiky a cestovného ruchu. Záujemcovia by tu mali nájsť technické pamiatky spojené s banskou a hutníckou činnosťou v oblasti Spiša.
V Spišskej Novej Vsi bude pobočka Slovenského technického múzea. Na vytvorení novej pobočky Slovenského technického múzea sa dohodli primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný a riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach Eugen Labanič. Zriadenie pobočky technického múzea je súčasťou projektu Multifunkčné energetické a banícke centrum Spišská Nová Ves.

Mesto poskytne múzeu priestory v budove Multifunkčného energetického a baníckeho centra, tzv. Domu bezhraničného priateľstva, ktorý v budúcnosti vyrastie na Baníckom námestí na nábreží Hornádu. Projekt Baníckeho námestia v Spišskej Novej Vsi je aktuálny už niekoľko rokov. Nové multifunkčné centrum bude súčasťou medzinárodného projektu ROCHUS – „Renesancia, oživenie historických udalostí a baníckych tradícií na Spiši“, v rámci ktorého už na Baníckom námestí, aj vďaka neziskovej organizácii Rochus - Rozvoj Spiša, n. o., a Baníckemu spolku Spiš, vyrástla banská veža Klopp Orth či banská lokomotíva.

Pobočka Slovenského technického múzea bude mať plochu približne 240 štvorcových metrov. Jej súčasťou bude multimediálna prezentačná miestnosť a expozičné priestory. V pobočke technického múzea v Spišskej Novej Vsi bude umiestnená stála expozícia energetiky a stála expozícia cestovného ruchu.

Partneri sa v podpísanej Deklarácii o spolupráci dohodli, že pobočka múzea bude určená na propagáciu a podporu cestovného ruchu regiónu, a to v prvom rade v oblasti technických pamiatok spojených s banskou a hutníckou činnosťou v oblasti Spiša, v nadväznosti na Slovenskú banskú cestu a Európsku železnú cestu. Na základe podpísanej dohody mesto Spišská Nová Ves plánuje v auguste tohto roku zorganizovať tretie celoslovenské stretnutie baníckych miest a obcí Slovenska. Agentúru SITA informovala Lucia Kormošová z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.

SITA

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.