Slovensko Turistika správy Lesnícky skanzen pri Čiernom Balogu otvára sezónu
Lesnícky skanzen pri Čiernom Balogu otvára sezónu PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 30 Apríl 2009 00:00
Záverečným podujatím tohtoročných Lesníckych dní, ktoré organizujú Lesy SR, š. p., Banská Bystrica, bude v piatok 1. mája otvorenie 7. sezóny v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu na Horehroní.
Jeho súčasťou bude aj pripomenutie si storočnice existencie Čiernohronskej železničky. "Podujatie v skanzene sa začne o pol jednej popoludní, kedy tam zasadíme sadenice tohtoročných takzvaných stromov poznania - brezy, lipy a smreka pichľavého. Nasledovať budú symbolické otvorenie Vydrovskej doliny a historická scénka k 100. výročiu vybudovania Čiernohronskej lesnej železničky," informovala TASR Anita Fáková z odboru komunikácie š. p. Lesy SR. Dodala, že Slovenská lesnícka komora a Lesy SR, š. p., tam vyhlásia výzvu na podávanie návrhov pre udelenie Ceny Jozefa Dekreta - Matejovie za rok 2009.

Naplánované je aj otvorenie Náučného chodníka o histórii obce Čierny Balog, ktorý zrealizovali obec a Občianske združenie Vydra. Na záver sa v kultúrnom programe okrem iných predstaví aj tanečná country skupina Petronella. Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline vznikol v roku 2002. Cieľom bolo priblížiť verejnosti prácu lesníkov a lesných robotníkov, a to od minulosti až po súčasnosť. Na výmere 140 ha, z ktorých 116 ha zaberá les, sú EKO galéria, Symbolický lesnícky cintorín a muzeálna expozícia v originálnej Starej horárni. Tiež Infocentrum, Didaktický prístrešok a mapa lesnatosti Slovenska.

K najvyhľadávanejším patrí zástavka so živými diviakmi, ukážky historických i súčasných techník manipulácie a prepravy dreva, či medvedí brloh a pálenie dreveného uhlia. Každý rok pritom do skanzenu pribudne nové stanovište, čo robí z tohto miesta živý, neustále sa meniaci organizmus.

Do skanzenu vo Vydrovskej doline prišlo vlani takmer 44.600 ľudí z 38 krajín. Kultové miesto slovenského lesníctva navštívili hostia z Európy, Kanady, USA, Japonska, Mexika či dokonca z Juhoafrickej republiky. Absolvovať tam mohli 3 km dlhý náučný chodník, pri ktorom je 68 zastávok s infopanelmi v slovenskom a v anglickom jazyku.

Banská Bystrica 30. apríla (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.