Slovensko Turistika správy Nízke Beskydy majú nový turistický chodník
Nízke Beskydy majú nový turistický chodník PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 01 Máj 2009 09:45
Obyvatelia a návštevníci Vranova nad Topľou môžu využívať na turistiku Lesnícky náučný chodník Bila hura, ktorý dnes predpoludním slávnostne sprístupnili verejnosti.
Ide o spoločné dielo vranovskej mestskej samosprávy a štátneho podniku Lesy SR – Odštepného závodu Vranov nad Topľou, ktoré odovzdali do užívania v závere 3. ročníka celoslovenského podujatia Lesnícke dni. Pri tejto príležitosti sa dnes na Námestí Jána Pavla II. zišlo viac ako 400 záujemcov o turistiku, z ktorých väčšinu tvorili žiaci mestských základných škôl.

"Naším hlavným cieľom je budovať kladný vzťah k prírode predovšetkým u mladej generácie. Chceme, aby si vážili lesy, ktoré sú pľúcami planéty a podieľali sa na ich zveľaďovaní a ochrane," uviedol dnes pre TASR riaditeľ vranovského odštepného závodu Pavel Zaťko.
Realizácia projektu vrátane prípravných prác, osadenia informačných tabúľ a úpravy turistickej trasy, trvala zhuba šesť mesiacov. Celková investícia, na ktorej sa spoločne podieľalo mesto a Lesy SR, predstavovala približne 4000 eur (120.504 Sk).

Náučný chodník Bila Hura sa nachádza sa na rozhraní výbežku Východoslovenskej nížiny, pri juhozápadnom okraji Nízkych Beskýd a meria takmer 2,5 kilometra. Prevýšenie dosahuje 70 metrov a až na úvodné drevené stupne a schody je zjazdný aj pre cyklistov. Trasu lemuje desať stanovísk s informačnými tabuľami, ktoré návštevníka oboznámia s okolitou krajinou, lesom a jeho funkciami, ale aj miestnou faunou a flórou.
Chodník však neponúka iba informácie o prírodnom bohatstve regiónu. Špecifickou zastávkou je stanovisko nazvané Tri kríže. Toto miesto pomenovali na základe legendy o obesení richtárov z troch okolitých dedín, na výstrahu pri potlačení roľníckeho povstania z roku 1831. Trasa chodníka sa končí v prírodnom amfiteátri. Bila hura je v poradí druhým náučným chodníkom Odštepného závodu Vranov nad Topľou, š. p., Lesy SR. Prvým projektom bol medzinárodný, slovensko-poľský chodník Udava – Solinka, ktorý prechádza Národným parkom Poloniny a sprístupnili ho v auguste minulého roku. Vranov nad Topľou/Prešov 30. apríla

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie