Slovensko rôzne správy Železnica Čierny Balog začala sezónu
Železnica Čierny Balog začala sezónu PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 03 Máj 2009 16:55
Ohňostrojom v nezvyčajnom dennom prevedení vyvrcholili dnes vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu tohtoročné Lesnícke dni. Záverečným podujatím bolo otvorenie 7.sezóny v tamojšom Lesníckom skanzene ako aj oslava 100.výročia vybudovania Čiernohronskej železnice (ČHŽ). História ČHŽ sa začala odvíjať v roku 1908 a to vybudovaním prvého úseku trate z Hronca do Čierneho Balogu s rozchodom 760 milimetrov. Pravidelná premávka začala o rok neskoršie na úseku 10,4 kilometra. Ďalšie vetvy železnice smerujúce do dolín v povodí Čierneho Hrona v dĺžke okolo 130 kilometrov sa vybudovali aj za pomoci zajatcov 1. svetovej vojny. V období prvej Československej republiky zabezpečovalo premávku 115 zamestnancov. Súčasne so zvážaním dreva ňou denne prepravili asi 250 ľudí. Jej sláva však začala upadať po druhej svetovej vojne. V roku 1985 dokonca vtedajšia slovenská vláda rozhodla že ju treba zlikvidovať. O obnovenie prevádzky sa v roku 1992 zaslúžila partia nadšencov, priaznivcov krásnej prírody a parných vlakov.
V súčasnosti ju spravuje združenie Mikroregión Čierny Hron. Riaditeľ ČHŽ Aleš Bílek dnes vyzdvihol obetavú prácu stoviek nadšencov, ktorí sa podieľali na jej obnove. Ľudia z domova i zo zahraničia dali odvtedy dohromady asi 12 km tratí. Tohtoročnú sezónu odštartovali práve dnes. Na prepravu turistov bude k dispozícii 16 vagónov a tri lokomotívy, z toho jeden parný rušeň. Podľa Bílka železnica vlani v sezóne odviezla asi 70 000 ľudí. Od začiatku obnovenej prevádzky je to už okolo milióna pasažierov.
Snom riaditeľa je dobudovať ešte ďalšie štyri obnoviteľné kilometre trate a vo výdavkoch a nákladoch na prevádzku byť úplne sebestačný. Vo Vydrovskej doline sa počas dnešného slávnostného dňa zišlo niekoľko tisíc ľudí, milovníkov prírody i priaznivcov historických vlakov. Časť turistov priviezol z Hronca práve vlak ČHŽ. Zástupcovia Lesov SR, obce Č. Balog a Občianskeho združenia Vydra súčasne otvorili náučný chodník o histórii obce.

Čierny Balog 1. mája (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.