Slovensko Turistika cyklotrasy Rimavská Sobota
Rimavská Sobota | cyklotrasy PDF Tlačiť E-mail
Popísané sú 3 trasy.

Trasa 1

 


Trasa vychádza z Hajnáčky, odkiaľ sa presuniete po ceste do Novej Bašty. Ďalej pokračujete po poľnej ceste cez Dunivú horu do Šiatorskej Bukovinky. Odtiaľto opäť trasa vedie po ceste cez Fiľakovo a Čamovce až do Šuríc. Posledný úsek do Hajnáčky absolvujete znova po poľnej ceste. Trasa vedie nádherným prostredím chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. V tejto oblasti môžete nájsť niekoľko maloplošných prírodných rezervácií, chránených nálezísk a prírodných výtvorov. Oblasť je bohatá na výskyt vzácnych druhov fauny a flóry. V Hajnáčke Vám odporúčame výlet na hradný vrch - výrazný kopec z nerovnomerne uloženého sopečného materiálu so zvyškami stredovekého hradu. V katastri obce Šiatorská Bukovinka sa nachádza národná prírodná rezervácia Šomoška. Nájdete tu pozoruhodný "kamenný vodopád", kamenné more a starý bukový porast. Okrem výtvorov prírody tu môžete obdivovať aj diela ľudských rúk: hrad Šomoška a umelo vybudované vodné nádrže. Pri prechode Fiľakovom sa môžete zastaviť nielen na občerstvenie, ale aj na návštevu ruín hradu v centre mesta. Na spiatočnej ceste do Hajnáčky určite neprehliadnete chránený prírodný výtvor Soví hrad. Toto monumentálne bralo nájdete v obci Šurice.

 

Trasa 2

 


Táto trasa začína v Hajnáčke, odkiaľ sa vyberiete cez Blhovce a Hodejov až do Jesenského. Z Jesenského pokračujete smerom na Hostice, pred ktorými odbočíte do Gemerských Dechtárov. Posledný úsek cesty vedie nádherným cerovým lesom popod Ragáč až do Hajnáčky. Z Hajnáčky sa musíte vydať smerom na sever, na hlavnú cestu. Na trase si môžete urobiť malú prestávku v Hodejove, v dedinke pod ruinami stredovekého hradu a ochutnať výbornú vodu z miestnych minerálnych prameňov. Potom budete pokračovať po ceste do Jesenského. Odtiaľto sa vydajte na juh smerom do Hostíc. Cestou prejdete cez Širkovce. Z dediny vedie turistický značený chodník k ruinám Širkovského hradu. Priamo v obci je renesančno - barokový kostol. Pred Hosticami na rázcestí pokračujte smerom na Gemerské Dechtáre. Ďalej pôjdete po hrádzi pozdĺž Dechtárskeho potoka a na jej konci pokračujte poľnou cestou smerom popod Ragáč do Hajnáčky. Oblasť Ragáča je národnou prírodnou rezerváciou, kde môžete vidieť posledné stopy sopečnej činnosti na Slovensku. V tejto oblasti nájdete aj ojedinelé druhy fauny a flóry.

 

Trasa 3

 


Táto trasa vás zavedie k niektorým minerálnym prameňom a vodným plochám v našom regióne. Začína na Kurinci - rekreačnom stredisku v blízkosti Rimavskej Soboty, prechádza cez Hodejov, Bottovo a kúpele Číž až do rekreačného strediska Teplý vrch. Z Rimavskej Soboty sa vydajte smerom na Kurinec. Pre tých, ktorí by sa chceli zdržať na Kurinci dlhšie, je tu aj možnosť ubytovania v hoteli alebo v kempe.Trasa z Kurinca vedie modrou turistickou cestou až pod Ortváň, odkiaľ sa spustite po poľnej ceste až do dediny Gemerček. Odtiaľto pokračujte do Hodejova, kde sa môžete občerstviť vodou z minerálnych prameňov. V obci nájdete ruiny stredovekého hradu, kaštieľ a klasicistický kostol. Z Hodejova sa vydajte smerom na Bottovo. Tu nájdete vodnú nádrž Bottovo a o kúsok ďalej vodnú nádrž Martinová, ktorá je vyhlásená za chránený prírodný areál. Pokračujte do obce Číž, kde sú známe kúpele pre liečbu pohybového a obehového ústrojenstva. Z Číža zamierte k poslednému cieľu našej trasy - na Teplý vrch. Cestou sa zastavte v obci Veľký Blh. Je tu barokový kaštieľ s anglickým parkom, v ktorom nájdete pod korunami starých stromov príjemné miesto na oddych. Z Veľkého Blhu je to na Teplý vrch už len kúsok. Návšteva tunajšieho rekreačného strediska bude určite príjemným rozptýlením po vašom cykloturistickom výlete.

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 05 Január 2009 15:57