Slovensko rôzne správy Cyklotrasa spojí hrady Budatín a Strečno
Cyklotrasa spojí hrady Budatín a Strečno PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 05 Máj 2013 00:00
Hrady Budatín a Strečno už spája cyklotrasa vedúca popri brehoch Váhu, cyklisti ju budú môcť prvýkrát otestovať v piatok počas Žilinského cyklodňa. Obidva brehy žilinského vodného diela od priehradného múru až po Mojšovu Lúčku a ďalej popri ceste až po hrad Strečno sú vyasfaltované už tri roky, úplne nový 12-kilometrový úsek medzi priehradným múrom a Budatínskym hradom dokončila žilinská krajská samospráva začiatkom tohto roka. 

Výstavba tohto úseku stála okolo 130 tisíc eur, stotisíc eur prispela v rámci spoločného projektu „BikeKIA Žilinského kraja“ automobilka Kia a zvyšok zaplatil kraj. 

Verím, že sa nám týmto cyklochodníkom podarilo vytvoriť lepšie podmienky nielen pre turistov, ale i obyvateľov nášho kraja, pretože cyklistický šport nie je len príjemnou formou aktívneho oddychu, ale i spôsobom alternatívnej dopravy,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Cyklistický chodník spájajúci Budatínsky a Strečniansky hrad má byť súčasťou budúcej súvislej 32-kilometrovej cyklotrasy pokračujúcej až k Starhradu na brehu Váhu nad cestou medzi Žilinou a Vrútkami. Cyklotrasa spájajúca všetky tri hrady by mala byť hotová do štyroch až piatich rokov a stáť 2,3 milióna eur. 

Trasa pre cyklistov, ale i peších turistov je rozdelená na štyri časti. Trasu A tvorí úsek medzi priehradným múrom a Budatínskym hradom, trasa B vedie popri brehoch žilinského vodného diela od priehradného múru po Mojšovu Lúčku, trasa C spája Mojšovu Lúčku a hrad Strečno a trasa D má v budúcnosti pokračovať od lávky v Strečne cez Nezbudskú Lúčku nevyasfaltovaným cyklochodníkom až po Starhrad.

ŽILINA 5. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.