Slovensko Turistika správy V Pieninách začala letná sezóna
V Pieninách začala letná sezóna PDF Tlačiť E-mail
Streda, 20 Apríl 2011 10:13
Tradičným posvätením pltí a odomykaním vôd Dunajca dnes v Červenom Kláštore otvorili novú letnú turistickú sezónu.
Dunajec pomocou kľúča odomkol minister kultúry Daniel Krajcer, pre ktorého bola dnešná návšteva Červeného Kláštora prvá po asi 30 rokoch. Presne toľko pltníckych sezón na Dunajci má za sebou aj pltník Ján Hubcej.
Pred novou sezónou si najviac praje, aby bolo čo najstabilnejšie počasie a vody v Dunajci tak akurát, aby sa dalo čo najviac dní počas sezóny splavovať. „Minulého roku sme len pre vysokú vodu nejazdili 29 dní, a to ešte nerozprávam o tom, aké bolo počasie, pršalo a bola zima,“ povedal Ján Hubcej. Minuloročná letná sezóna bola podľa Hubceja asi najhoršia za posledných 30 rokov.
Tohtoročnú pltnícku a turistickú sezónu otvárajú v Červenom Kláštore nezvyčajne skoro. Už tradíciou je odomykanie vôd Dunajca posledný aprílový víkend. Tohto roku však veľká noc vyšla veľmi neskoro a pripadla práve na posledný aprílový víkend, takže sezónu museli otvoriť ešte skôr. Na druhej strane Ján Hubcej verí, že počasie na Veľkú noc bude také, že už budú môcť bez problémov splavovať. Pltníctvo Dunajec Červený Kláštor začína sezónu s piatimi loďami, cez veľkonočné sviatky už bude k dispozícii osem pltí. Počas hlavnej sezóny, v júli a auguste, budú mať na vode 16 pltí.
Najväčšia atrakcia v okolí
Splavovanie Dunajca je hlavnou atrakciou regiónu Pienin už od konca 19. storočia. Z prístaviska pltí v Červenom Kláštore cez Prielom Dunajca do Lesnice trvá splav približne deväť kilometrového úseku asi 1,5 hodiny. Doba splavu je závislá od výšky vodnej hladiny Dunajca. Ján Hubcej však upozorňuje, že Pieniny to nie sú len plte. Región poskytuje veľa možností na turistiku a cykloturistiku.
Významnou ponukou pre návštevníkov je Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore, kde stále pokračuje obnova kostola sv. Antona Pustovníka. Zaujímavou ponukou je aj samotná expozícia kláštorného múzea, ktoré približuje život a pôsobenie dvoch mníšskych rádov kartuziánov a kamaldulov v Červenom Kláštore.
ČERVENÝ KLÁŠTOR 16. apríla (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

avatar Lula
0
 
 
Plte na Dunajci sú fajn aktivita, no väčšie dobrodružstvo je rafting. Keď neviete, kam ísť na víkend, víkend na Slovensku a splavovanie našich vôd je v tomto období dobrý tip. Rafting na rieke Belá a ak nie sú vhodné podmienky na Belú, tak rafting na Váhu. Jasné, Belá je naša najdravšia rieka na Slovensku. Ale aj Váh je sranda. Boli sme na víkendovej akcii načerpať pozitívnu energiu Liptova a popri tom sme zažili aj super športový víkend. Odporúčam víkend plný športu, majú aj dobré ceny. http://www.aventuria.sk/pobyty/aktivny-oddych/vikend-plny-spo rtu
Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie