Slovensko Turistika správy V nedeľu z Bratislavy do Košíc bicyklom
V nedeľu z Bratislavy do Košíc bicyklom PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 19 August 2010 10:14
V nedeľu 22. augusta štartuje projekt pilotnej cyklo-kultúrnej trasy Bratislava - Košice (BAKE), ktorej organizátorom je občianske združenie Archimera. "Inšpiroval nás fakt, že Košice budú v roku 2013 hlavným mestom kultúry," uviedol pre TASR spoluautor projektu Michal Sládek.
Aktéri bicyklovej cesty BAKE budú hľadať, zbierať a dokumentovať kultúrne inštitúcie a kultúrne dedičstvo priestoru medzi dvoma najväčšími mestami Slovenska a to v jeho južnej časti. "Juh v porovnaní so severnou spojnicou je akoby obídený železnicou a diaľnicou, zdalo sa nám zaujímavé prepojiť ho bicyklovou cestou," vysvetlil Sládek s tým, že na tvorbe trasy sa bude podieľať organizačný tím, ktorí chce propagovať cykloturistiku a zároveň kultúru, ale pozvaná je aj široká verejnosť. "Každý sa môže podľa záujmu zapojiť na akýkoľvek čas, zabezpečujeme program - sprevádzané prehliadky múzeí, prehliadky centier miest a program v kultúrnych centrách," povedal Sládek, ktorý je súčasťou šesťčlenného tímu. Ten celú cestu zabezpečuje. "Sú prizvaní ľudia z umeleckej, kultúrnej aj inej sféry, polovicu tvoria študenti z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave."

Trasa BAKE bude viesť mimo hlavných dopravných tepien, aktéri navštívia menšie mestá a obce. Ich úlohou nebude len skúmanie súčasného stavu infraštruktúry, ale aj mapovanie lokálnych kultúrnych bodov - budúcich zastávok cyklo-kultúrnej trasy Bratislava - Košice. Každá denná etapa trasy nebude mať viac ako 60 km. Medzi Bratislavou a Košicami čaká aktérov a účastníkov cesty, ktorá bude trvať desať dní, deväť zastávok.

Cesta vyvrcholí záverečnou prezentáciou trasy, ktorá sa uskutoční v košických Kasárňach 1. septembra. Organizátori projektu tam budú prezentovať inštitúcie v mestách a obciach, ktoré navštívili a zozbierané informácie pretavia do cyklo-kultúrnej mapy.

Hlavným výstupom projektu bude webová stránka zostavená na základe zozbieraných dokumentov. Virtuálnu mapu bude mať verejnosť možnosť komentovať a aktualizovať. "Zverejnené inštitúcie na trase budú aktualizovať svoj program a aktivity, ľudia budú môcť pridávať nové nápady a spôsoby ako sa dostať z jedného bodu do druhého," uzavrel Sládek s tým, že projekt BAKE by mal vytvoriť platformu, ktorá by sa v budúcich rokoch mohla obohacovať o ďalšie trasy. Tie by viedli cez iné regióny, ale tiež by prepájali kultúrne inštitúcie.

Bratislava 18. augusta (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie