Slovensko Turistika správy Bicykle v centre Bratislavy si požičiavajú hlavne cudzinci
Bicykle v centre Bratislavy si požičiavajú hlavne cudzinci PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 17 August 2010 20:41
Cykloturistické spoznávanie okolia Bratislavy umožňuje požičovňa bicyklov v centre mesta. Sídli na Fajnorovom nábreží v priestore detského ihriska. Od 15. mája do konca septembra je otvorená denne a využívajú ju najmä cudzinci.
"Chodievajú sem Holanďania, Taliani, Španieli, Nemci, Briti, ale mali sme aj turistov z Ruska, Islandu či USA," uviedla pre TASR majiteľka požičovne Ľubica Ondrášiková. Za nájom unimobunky sa starajú o čistotu na ihrisku.
Výpožičná ponuka bicyklov je od jednej hodiny po sedem dní. K dispozícii majú deväť bicyklov, ale vedia zabezpečiť ďalšie. "Nedávno sme mali 18-člennú skupinu Fínov," informoval Tomáš Dedinský, jeden z troch mladých brigádnikov v požičovni.
"Vlani sme mali dvoch klientov, ktorým ukradli bicykle, pretože ich cez noc nechali na ulici. Zálohu 120 eur sme im nevrátili," spomenula ojedinelý prípad straty Ondrášiková. Podľa nej v Bratislave a okolí je asi 150 km cyklotrás, no nie všetky sú značené a bezpečne prepojené. Niekde chýbajú úseky, napríklad od Sihoti do Devína chýba cyklotrasa a býva tam rušná premávka nákladných áut z kameňolomu.
"V centre mesta nedávno vybudovali nové nábrežie, no zabudli vyčleniť pás pre cyklistov. Tí sa musia preplietať medzi chodcami," podotkla Ondrášiková. Problém je dostať sa na bicykli cez mesto do lesoparku. Záujemcovia využívajú túry so sprievodcom, ktorý ich informuje napríklad o pozostatkoch železnej opony pri rieke Morava. Niektorí sa vyberú po Dunajskej cyklotrase na niekoľko dní do Viedne alebo Budapešti.
"Minulý týždeň sme mali skupinku, ktorá bicyklovala štyri dni," potvrdil Dedinský. Sú však aj dni, keď nepríde žiaden záujemca o cyklotúru.

Bratislava 17. augusta (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Utorok, 17 August 2010 20:51