Slovensko Slovensko regióny Stredné Považie | región
Stredné Považie | región PDF Tlačiť E-mail
Región Stredné Považie sa nachádza prevažne na území Trenčianskeho kraja, pričom na juhu zasahuje aj do kraja Trnavského. Tvoria ho okresy Ilava, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava a Piešťany. Stredné Považie zo severu nadväzuje na región Horné Považie, z juhovýchodu susedí s Ponitrím a z juhu prechádza do regiónov Záhoria a Dolného Považia. Jeho západná strana tvorí hranicu s Českou republikou.


Geografia

Na území Stredného Považia sa nachádzajú Súľovské vrchy, Strážovské vrchy a Biele Karpaty, ktoré sa zvažujú k rieke Váh, ktorá je ústrednou tepnou života tohto regiónu. Oproti Hornému Považiu sú pohoria nižšie a najvyšší vrchom je Kobylinec s výškou 911 m.n.m.

Prečo navštíviť Stredné Považie?

  1. Kúpele Piešťany a Trenčianske Teplice
  2. Hrady Beckov, Trenčín, Čachtice
  3. Kopaničiarska slivovica
  4. Pohoda – jeden z najkvalitnejších európskych festivalov

Centrá turistického ruchu

Najznámejšie slovenské kúpele Piešťany sú najvýznamnejším turistickým centrom Stredného Považia. V rozsiahlom kúpeľnom komplexe ležiacom na ostrove rieky Váh sa liečia choroby pohybového ústrojenstva. Okrem kúpeľov ponúkajú Piešťany aj golfové ihrisko, termálne kúpalisko Eva, vodnú nádrž Sĺňava alebo cyklotrasu na Vážskej hrádzi. V rámci kultúry si prídu na svoje filmový fanúšikovia počas každoročného filmového festivalu Cinematik.

Ďalšími významnými kúpeľmi nielen v rámci Stredného Považia sú Trenčianske Teplice, učupené v horskom údolí len 13 km na západ od Trenčína. Každoročne sa v nich koná filmový festival Artfilm.

Trenčín je samosprávne centrum celého kraja so zachovalým historickým centrom, nad ktorým sa týči majestátny Trenčiansky hrad. Trenčín každoročne navštívi viac ako 30 000 návštevníkov, ktorí si nenechajú ujsť najlepší slovenský festival na Trenčianskom letisku – Pohoda.

Zelená Voda pri Novom meste nad Váhom je populárne prírodné letné kúpalisko s kempingom a chatkami. Každoročne sa tu koná festival Topfest, veľkosťou porovnateľný s kvalitnejším festivalom Pohoda v neďalekom Trenčíne.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 20:14