Slovensko Turistika správy Harmaneckú jaskyňu navštevujú z celej Európy
Harmaneckú jaskyňu navštevujú z celej Európy PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 02 Jún 2011 00:00

V Harmaneckej jaskyni, ktorá sa nachádza v doline Harmanca v južnej časti Veľkej Fatry neďaleko Banskej Bystrice, čaká návštevníka 1042 schodov a približne kilometrový chodník. Svoju zdatnosť na zvládnutie jej prehliadky si môže otestovať už skôr. A to vďaka náročnému výstupu k jaskyni, ktorý trvá 20 – 45 minút "podľa toho, aký je zdatný, s prevýšením 260 metrov od parkoviska. Samotná jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov," uviedol TASR správca Harmaneckej jaskyne Ľuboš Hraško. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 6,5 stupňa.


Vápencová jaskyňa je otvorená od 15. mája do konca októbra. V máji a v júni si ju zvyknú prezrieť najmä deti v rámci výletov, v júli a auguste zasa jednotlivci. Jaskyňu navštevujú ľudia prakticky z celej Európy. Chodia sem záujemcovia "aj zo zámoria, z Kanady, z Austrálie, z Číny sme mali, z Indie".
Hraško konštatoval, že kým v minulosti mávali návštevnosť asi 20.000 ľudí ročne, vplyvom krízy a zavedením eura klesla na 16.000. Jaskyňa však už nastúpila na trend zvyšujúcej sa návštevnosti. "Druhý rok sme už v stúpajúcom trende."
Jaskyňa má nový vstupný areál, ktorý je tu vybudovaný šesť rokov. Jaskyňa tiež prechádza v mimosezónnom období rekonštrukciou z prostriedkov z eurofondov v hodnote 349.515,45 eura. Rekonštrukcia sa týka prehliadkového chodníka, kde sa vymieňa zábradlie. Ďalej sa vymieňa kompletná elektroinštalácia so svietidlami. Prebieha v zime, keď je jaskyňa zatvorená. "Teraz, cez letnú sezónu, je rekonštrukcia zastavená," pripomenul Hraško. Rekonštrukcia by sa mala skončiť približne v apríli 2012. Polovica jaskyne sa zrekonštruovala minulú zimu, ďalšia polovica sa obnoví budúce zimné obdobie.
Jaskyňa je kvapľová, nachádzajú sa v nej sintrové útvary, a sú tu jedny z najväčších stalagmitov na Slovensku - pagody vysoké 12 a 15 metrov. "Sú tu pekné sintrové jazierka, sintrové vodopády z mäkkého sintra," dodal Hraško s tým, že sinter je sladkovodný vápenec. Jaskyňa je najvýznamnejším zimoviskom netopiera obyčajného.

 

Harmanec 2. júna (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie