Slovensko Slovensko regióny Gemer | región
Gemer | región PDF Tlačiť E-mail
Gemer sa nachádza v Banskobystrickom kraji na juhovýchode stredného Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Z východu susedí s Košickým regiónom, zo severovýchodu so Spišom, na severe s Horehroním a na západe s Novohradským regiónom. Jeho južná strana tvorí hranicu s Maďarskou republikou.


Geografia

Sever Gemerského regiónu pokrýva pohorie Slovenského Rudohoria, ktoré má masívny a často plošinatý reliéf. Na rozdiel od iných pohorí na Slovensku má len jednu kotlinu a hornatý charakter len na juhu. Na jeho území sa nachádzajú až 3 Národné parky. Na Severe je to Muránska planina a Slovenský raj. Na juhu Gemera je to národný park Slovenský kras, ktorý je obklopený Juhoslovenskou, Rožňavskou a Košickou kotlinou a Volovskými vrchmi. Najvyšší vrch regiónu je Stolica 1476 m.n.m. v Revúckom okrese.

Prečo navštíviť Gemer?

  1. Túry v Slovenskom raji
  2. Jaskyne v Slovenskom krase
  3. Divé kone na Muránskej planine
  4. Hrady Muráň, Krásna Hôrka a kaštieľ Betliar

Turistické centrá

Napriek skutočnosti, že na Gemeri sa nachádzajú až 3 Národné parky, z hľadiska turistickej vybavenosti neposkytujú zďaleka toľko možností ubytovania a trávenia voľného času ako turistické centrá Liptova alebo Vysokých Tatier. Turistické centrá Gemerského regiónu sa nachádzajú v Národných parkoch a slúžia hlavne ako východiskové body na túry v teplejších mesiacoch. V južnej časti Slovenského raja sú to dve susediace obce Stratená a väčšie Dedinky-Mlynky, v ktorých sa nachádza priehrada a lyžiarsky vlek.

V Muránskej planine sa nachádzajú dve centrá- Tisovec a obec Muráň, ktoré sú bránami pre objavovanie tohto národného parku.

Bránou na objavovanie Slovenského krasu je okresné mesto Rožňava s baníckou históriou a zachovalým historickým centrom.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:48