Slovensko Turistika správy Otvorili jediný náučný chodník pre vozičkárov v Stratenskom kaňone
Otvorili jediný náučný chodník pre vozičkárov v Stratenskom kaňone PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 04 November 2011 00:00

V katastri obce Stratená, okres Rožňava dnes otvorili nový náučný chodník určený predovšetkým pre zdravotne postihnutých návštevníkov. Chodník je dlhý 1,1 kilometra a nachádza sa na ňom desať náučných panelov, ktoré sú osadené do skál vo výške vyhovujúcej ľuďom pohybujúcim sa na invalidnom vozíku.


      Je umiestnený v Stratenskom kaňone v Národnej prírodnej rezervácii Stratená, ktorá je súčasťou Slovenského raja. "Myšlienka vznikla už pred šiestimi rokmi, pôvodne sme uvažovali nad sólo geologickým chodníkom, naskytla sa možnosť vytvoriť menší projekt. Robili sme to od mája do konca októbra," priblížil strážca národného parku Slovenský raj Vladimír Mucha. Chodník sa venuje nielen geológii, ale aj histórii okolia, faune, flóre, turistike okolia a jaskyniam.
      "Výnimočný je tým, že je asi prvým náučným chodníkom pre vozičkárov vôbec na Slovensku a takisto aj inštalovaním panelov, všetky sú uložené do skaly a nižšie ako bežné panely," vysvetlil Mucha. Podľa neho je tento kaňon úchvatný prírodný amfiteáter horného toku Hnilca. Ide o krajinársky a prírodne vzácne územie, a preto je aj v najvyššom stupni ochrany.
      Slovenský zväz zdravotne postihnutých (SZZP) - Klub detí v Spišskej Novej Vsi má 22 vozičkárov, ktorí nemajú možnosť takéto trasy absolvovať. "Veľmi sme to uvítali, že sa na takéto miesto môžu prísť pozrieť naše deti, už teraz mám v myšlienkach taký jednodňový výlet, kedy by sme mohli túto krásu vidieť. Je tu úžasná príroda a vďaka všetkým, ktorý sa podieľali na tomto projekte," zhodnotila Ľudmila Mlynárová zo SZZP. Tento chodník je podľa nej lepšie upravený ako napr. turistický chodník na Štrbskom Plese a zdatnejší vozičkár by ho dokázal prejsť aj samostatne.
      Chodník môžu okrem hendikepovaných ľudí využívať aj peší turisti a cyklisti. Čas prechodu je 15 – 30 minút, ide o nenáročnú turistickú trasu. Nachádza sa medzi osadou Dobšinská ľadová jaskyňa a obcou Stratená. Prístup na chodník je možný od parkoviska, ktoré sa nachádza vedľa hlavnej cesty 1/67 vedúcej do Rožňavy.

 

Stratená 4. novembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Piatok, 11 November 2011 12:35