Slovensko Turistika správy 15 chránených území pribudne do sústavy Natura 200
15 chránených území pribudne do sústavy Natura 200 PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 29 Marec 2012 00:00

Envirorezort uvoľnil v uplynulých dňoch ďalších 15 chránených území, ktoré bude možné zaradiť do sústavy Natura 2000. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková. Ide o územia ako chránený areál Komárňanské slanisko, Pri orechovom rade, Demänovská slatina, Sihoť, Juhásove slance, Šurianske slaniská, Pavelské slanisko, Gavurky, Svarkovica, Beležír, prírodná rezervácia Vanišovec, Smrekovica, Ťahan, Dálovský močiar a prírodná pamiatka Beliansky potok. 

Všetky z nich sú už chránené, pričom ich zaradenie do európskej siete vyhlásia jednotlivé krajské úrady. "Cieľom ich zaradenia je ochrániť najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy rastlín, živočíchov a prírodných biotopov a tak zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti na Slovensku a v Európskej únii," informovala hovorkyňa envirorezortu.

Podľa generálneho riaditeľa sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny MŽP SR Rastislava Rybaniča je pred vyhlásením ďalších šesť území - prírodná rezervácia Javoriny, Bystrá dolina, Chránený areál Bežnisko, Šranecké piesky, Váh pri Zamarovciach a chránený krajinný prvok Luhy na Bystrom. Na nich sa zatiaľ nepodarilo doriešiť spory s vlastníkmi, správcami a ochranou prírody. 

"Chystáme však jasné opatrenia, aby najvzácnejšie chránené druhy živočíchov, rastlín a biotopov boli chránené pred zásahmi až do doriešenia sporných otázok,“ informoval Rybanič. Tieto chránené územia má Slovenská republika povinnosť vyhlásiť na základe rozhodnutia Európskej komisie z roku 2008.

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Pondelok, 02 Apríl 2012 14:31
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie