Slovensko Turistika správy V Javorovej doline vzniklo pliesko
V Javorovej doline vzniklo pliesko PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 14 November 2010 21:04
V Javorovej doline vo Vysokých Tatrách objavili ochranári nové pliesko. Jazierko zatiaľ nemá meno. Ochranári budú nové jazierko pozorovať aj v nasledujúcich rokoch, aby sa potvrdilo, či ide o trvalý stav. Vo Vysokých Tatrách objavili ochranári nové pliesko.
Prvýkrát ho spozorovali v roku 2008. Pozorovania za uplynulé roky potvrdili, že ide o jazero, ktoré nevysychá. „Dva roky sme ho pozorovali, či to náhodou nie je len mláka,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Pliesko sa nachádza severovýchodným smerom medzi Zelenou a Žabou Javorovou dolinou. Nové jazierko má podlhovastý tvar. Nachádza sa v pásme kosodreviny v nadmorskej výške 1489 m n. m. Pliesko v čase, keď boli minimálne zrážky, malo obvod 48 metrov a hĺbku približne 0,54 metra. Maximálna hĺbka plieska je len 1,05 metra. Aj keď je pliesko situované v zníženine pravdepodobne zahradenej ľadovcovým nánosom, nejde o typické ľadovcové pleso, ktoré vo Vysokých Tatrách vznikli pôsobením ľadovcov v minulosti. Pliesko mohlo vzniknúť po upchatí a prehradení zníženiny. Nové jazierko nemá viditeľný povrchový prítok ani odtok. Na definitívne potvrdenie, či ide o trvalé pleso, si chcú ešte ochranári počkať. Pozorovania novovzniknutého plieska, ktoré zatiaľ nemá oficiálne meno, budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Novovzniknuté pliesko sa nachádza mimo trás značkovaných turistických chodníkov.

Vznik nového plesa vo Vysokých Tatrách je podľa Pavla Majka výnimočnosť. „Nepamätám si, aby v poslednom období k niečomu takému došlo,“ uviedol Majko. Pôsobením človeka v minulosti takto vzniklo Nové Štrbské pleso. Človek je však príčinou vysychania Skalnatého plesa. Počas výstavby lanovky na Skalnatom plese pravdepodobne došlo k narušeniu podložia, ktoré počas málo daždivých rokov takmer úplne vysychá. Tohto roku sa to však o Skalnatom plese nedá povedať, keďže nielen v Tatrách, ale aj inde na Slovensku, je vody dostatok. Vznik nových plies aj v budúcnosti nie je podľa Majka vylúčený. Tatry sú stále v pohybe. Ročne sa podľa Majka Tatry zdvihnú približne o dva centimetre.

POPRAD 13. septembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.