Slovensko Turistika správy Otvoria rozhladňu na Tlstej hore pri Púchove
Otvoria rozhladňu na Tlstej hore pri Púchove PDF Tlačiť E-mail
Sobota, 19 September 2009 10:20
Na vrchole Tlstej hory nad obcou Dohňany v Púchovskom okrese finišuje výstavba unikátnej drevenej vyhliadkovej veže. Obec ju vybudovala z prostriedkov Európskej únie v rámci operačného programu Cezhraničná spolupráca ČR - SR a náklady na jej výstavbu sa vyšplhali na 100.000 eur (3,01 milióna Sk).
Celodrevená vyhliadková veža z červeného smreka je vysoká 21,5 metra, stojí na betónových základoch s rozmermi 6,0 x 6,0 metrov. Podľa starostu obce Milana Panáčka rozhľadňu naprojektoval Antonín Závada z Valašského Meziříčí, považskobystrická spoločnosť ju začala stavať začiatkom júla tohto roka a slávnostne ju otvoria 17. októbra, kedy bude cieľom pochodu z asi tri kilometre vzdialených Dohnian. "V obci kolujú historky a bájky o rozhľadni, ktorá tu stála pred mnohými rokmi a slúžila aj na vojenské účely. Veža tu stála už začiatkom 19. storočia, prežila dve svetové vojny a okrem iného sa využívala aj na geodetické zameriavanie katastrov. Už neexistujúca rozhľadňa inšpirovala vedenie obce na vybudovanie novej vyhliadkovej veže, ktorá bude súčasťou 13-kilometrovej náučnej trasy Tri skaly a najmä významnou turistickou atrakciou," povedal Panáček s tým, že už počas jej výstavby sa stala cieľom turistických trás stoviek návštevníkov.
"Niektorí v nevedomosti začali šíriť 'zaručené' informácie, že veža bude slúžiť na vojenské účely, čo je úplný nezmysel," usmieva sa nad fantáziou ľudí z okolia. "Podobných rozhľadní je mnoho najmä v Českej republike a na Morave, a tak sme si povedali, že niečo podobné by mohlo vyrásť aj u nás. Podobná ako naša je v rekreačnom stredisku Kralovec pri Valašských Kloboukoch a obe rozhľadne by sme chceli prepojiť turistickou cyklotrasou," doplnil Panáček.

Pri dobrej viditeľnosti je z rozhľadne vidieť až na 50 kilometrov vzdialené Martinské hole a z jej vrcholu má návštevník ako na dlani panorámu okolitých hôr a dolín. V rámci operačného programu Cezhraničná spolupráca SR - ČR vznikne podľa Panáčka v Dohňanoch okrem vyhliadkovej veže i Dom kultúrnych tradícii so stálou expozíciou ľudových krojov Púchovskej doliny a Hornolidečska. Ďalším schváleným projektom je rekonštrukcia historického mlyna z 19. storočia v spolupráci s moravskou obcou Mikluvka, kde je podobný.

Dohňany 17. septembra (TASR)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.