Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Najstarší nájdený most v Nitre našli pod záchodmi
Najstarší nájdený most v Nitre našli pod záchodmi PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 05 December 2011 00:00
Pod vstupným mostom na Nitriansky hrad archeológovia objavili múry najstaršieho hradného mosta z druhej polovice 15. storočia. Je to doteraz najstarší archeologicky doložený most na území Nitry. „Bol to prekvapivý nález v úplnom závere výskumu. Podaril sa náhodou, vďaka výkopovým prácam pre kanalizáciu,“ povedal pre agentúru SITA Peter Bednár z Archeologického ústavu v Nitre.

Pod hradným mostom boli v minulosti toalety pre návštevníkov hradu. Práve desať centimetrov pod ich podlahami sa skrývali zvyšky dvoch mostov - gotického a renesančného. Starší gotický most vznikol na vysekanej skale, po jeho asanácii ho nahradil padací renesančný most, z ktorého archeológovia našli tri priečne základy pilierov. Pochádza pravdepodobne z konca 16. alebo zo 17. storočia.

Archeologický výskum sa robil v súvislosti s výstavbou nového vstupného mosta na hrad, ktorý nahradí asanovaný barokový most s narušenou statikou. Umožnilo ho Nitrianske biskupstvo ako investor nového mosta. Začal sa v máji a jeho cieľom bolo spresniť podobu hradnej priekopy v minulosti.

Most nebol najstarší

S takým významným nálezom, akým je objavenie najstaršieho mosta v Nitre, výskumný tím Petra Bednára a Petry Chebenovej nepočítal. Nitrianske biskupstvo muselo odložiť kolaudáciu nového mosta a upraviť svoje plány na osadenie osvetlenia vo vnútri klenieb. „Osvetlenie sa bude realizovať trochu inak, aby sa z nálezov zachovalo čo najviac. Majú sa prekryť geotextíliou a zasypať opatrne,“ povedal Bednár.
Verejnosť ich teda priamo neuvidí, archeológovia však uvažujú nad ich prezentáciou v areáli hradu formou informačných panelov alebo 3D rekonštrukcií.

Gotický vstupný most do hradu nebol úplne najstarším mostom v Nitre, iné sa však doteraz nepodarilo doložiť nálezmi.

Archeológovia sa domnievajú, že starší most musel existovať v priestoroch dnešného Župného domu. Pod západným krídlom Župného domu sa v 90-tych rokoch 20. storočia našli zvyšky mohutnej stredovekej hradnej brány z prelomu 11. - 12. storočia. V niektorých miestach sa zachovala až do výšky troch metrov, šírka prejazdu bola osem metrov.

„Pred touto bránou musel existovať ďalší most cez rameno rieky Nitra, ktoré sa neskôr v mladších prameňoch označuje ako Nitrička. Zatiaľ sa ho nepodarilo nájsť, jeho existenciu len predpokladáme,“ skonštatoval Bednár. Ďalší most existoval na Mostnej ulici, písomné pramene ho dokladajú už v 12. storočí. Vyberalo sa na ňom mýto. Bednár zdôraznil, že až do druhej polovice 15. storočia patrilo do obrovského 8,5-hektárového areálu Nitrianskeho hradu celé Horné mesto až po Župný dom.

NITRA 5. decembra (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 

TURISTIKA | okolie

PAMIATKY | okolie

KÚPANIE A KÚPELE | okolie

LYŽOVANIE | okolie

RECENZIE | okolie

SPRÁVY | okolie