Slovensko Slovensko regióny Košice | región
Košice | región PDF Tlačiť E-mail
Košický (Abovský) región sa nachádza v Košickom kraji na juhu východného Slovenska. Rozprestiera sa na území okresov Košice, Košice a okolie. Z východu susedí s Dolným a Horným Zemplínom, zo severozápadu so Spišom, na západe s Gemerským regiónom. Jeho južná strana tvorí hranicu s Maďarskou republikou.


Geografia

Košický región leží v údolí rieky Hornád v Košickej kotline, na severe do neho zasahuje pohorie Čierna Hora a Volovské vrchy západe.

Prečo navštíviť región Košíc?

  1. Mesto Košice
  2. Kaňon v Zádielskej doline

Turistické centrá

Centrom Košického regiónu, ako aj celého Košického kraja, je krajské mesto Košice s unikátnym historickým centrom šošovkovitého tvaru, ktoré je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Dominantou Košíc je Dóm sv. Alžbety, ktorý je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Za zmienku stojí aj krásne historické divadlo ako aj množstvo ďalších pamiatok.

20 km na severozápad od Košíc sa nachádza športovo rekreačná oblasť Jahodná s menším lyžiarskym strediskom.

Kúpele Štós ležia vedľa starej baníckej cesty z Medzeva do Smolníka. Prírodným liečivým faktorom Štósu je podhorská klíma s bohatstvom ihličnatých lesov, vhodná na liečbu akútnych i chronických ochorení dýchacích ciest, ochorení pľúc a prieduškovej astmy.

Vodné športy si môžete vyskúšať na Ružínskej priehrade na rieke Hornád. Zaujímavé sú tiež možnosti turistiky, napríklad túra na bralo Sivec vysoké 781 m, z ktorého je pekný výhľad do celého okolia Hornádu.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:58