Slovensko rôzne správy Začali Dni mesta Košice
Začali Dni mesta Košice PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 01 Máj 2012 00:00

Niekoľko desiatok tisíc Košičanov sa zúčastnilo na rôznych podujatiach, ktorými dnes začali Dni mesta Košice a potrvajú až do 8. mája. 

Už od rána mierili tisícky ľudí do Čermeľského údolia, kde o deviatej slávnostným otvorením premávky košickej Detskej železničky v stanici Čermeľ začali Dni mesta ako sa stalo už tradíciou.

Parná mašinka 128-ročná Katka, pufkala z komína. Najmä deti uvelebené v historických vagónikoch sa nevedeli dočkať, kedy sa už konečne pohnú. Primátor Košíc Richard Raši krátko privítal účastníkov. „Chceme spolu s občianskym združením vrátiť košickej Detskej železničke zašlú slávu a aby sa stala jednou z vyhľadávaných atrakcií,“ povedal primátor. Vyslovil presvedčenie, že v bohatom programe si každá nájde niečo, čo ho zaujme, poteší. 

Župan Zdenko Trebuľa povedal, že ho na železničke fascinuje nielen jej vek, ale aj to, že sa stále nájdu nadšenci, ktorí neváhajú obetovať svoj voľný čas, ale i odborné znalosti a snažia sa udržať v chode túto vskutku ojedinelú technickú raritu nielen na Slovensku, ale aj v Európe. 

„Na začiatku chcem poďakovať všetkým, ktorý nášmu združeniu prejavili dôveru a podporu, pri preberaní a pri oživovaní prevádzky na tejto železničke. Parná mašinka Katka je dnes v dobrej kondícii a bude slúžiť pre potešenie detí i dospelých. Verím, že z detskej železničky urobíme nové kultúrne miesto hojne navštevované nielen Košičanmi, miesto, ktoré preslávi nielen Košice, ale aj celý región,“ povedal riaditeľ košickej Detskej železničky Ľubomír Lehotský. 

Desiatky menej šťastných, ktoré sa do prvej jazdy nedostali, obchádzali parný rušeň i vagóniky. Obdivovali dámy a pánov v historických odevoch, vojakov v dobových uniformách, ale aj kovbojov, či Vranu - symbol Košíc. 

Po slávnostnom prestrihnutí pásky parná mašinka Katka zahvízdala, z komína sa začali valiť kúdoly dymu. Ešte hvizd na píšťalke a Katka sa vydáva na niekoľko kilometrovú cestu Čermeľským údolím do prímestskej rekreačnej lokality Alpínka. Práve tu sa konal košický majáles s programom plným hudby, tanca, ale aj zábavných súťaží, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko tisíc Košičanov a návštevníkov mesta. 

Mnohí Košičania dnešné dopoludnie využili aj na návštevu lesoparku a vyhliadkovej veže v lokalite Hradová, či návštevu košickej zoologickej záhrady, kde dnes dopoludnia pokrstili jeden z najnovších prírastkov – ťavie mláďatko. Dopoludnie mohli využiť aj na návštevu trhu remesiel na Hlavnej ulici, či využiť jedinečnú príležitosť a pozrieť si reprezentačné priestory košickej historickej radnice.

KOŠICE 1. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
Posledná úprava Streda, 02 Máj 2012 14:46