Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky hrady a zámky
Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Spišský | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageNárodná kultúrna pamiatka. Najväčší stredoveký hrad v strednej Európe boj jedným z mála tých, ktoré odolali tatárskemu vpádu (1241) a jeho dejiny sú úzko zviazané so Spišskou Kapitulou,
Posledná úprava Štvrtok, 12 Marec 2009 19:52
Čítať celý článok...
 
Stará Ľubovňa | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageHrad, postavený v 13. stor., dal uhorský kráľ Žigmund Luxemburský v r. 1412 spolu s 13 spišskými mestami do zálohu Poľsku. V rokoch 1655 - 1661 tu ukrývali poľské korunovačné klenoty pred švédskymi vojskami. Výraznými prestavbami v 16. - 17. stor. sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Na hrade je múzeum s expozíciami - stavebného vývoja hradu, historického nábytku, zbraní a sakrálneho umenia, archeologická a historická. V podhradí sa nachádza skanzen s objektmi zo severovýchodného Spiša. Najcennejšou pamiatkou je drevený gréckokatolícky kostolík z Matejovej (1833).
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:16
 
Strážky | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Národná kultúrna pamiatka. Renesančný kaštieľ je jedným z najstarších na Slovensku. Spolu s gotickým opevneným kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou tvorí historické jadro obce. Po rekonštrukcii slúži Slovenskej národnej galérii, ktorá tu prezentuje viaceré expozície - historický nábytok a interiérové doplnky (17. - 19. stor.), Ladislav Mednyánsky a Strážky (maliar, ktorý sa tu často zdržiaval a tvoril), historickú knižnicu a zbierku umeleckých remesiel (17. - 19. stor.).
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:15
 
Strečno | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageMalebná zrúcanina gotického hradu na vysokej skale nad ľavým brehom Váhu bola v minulosti najbezpečnejšou pevnosťou horného Považia. Jej založenie sa pripisuje Matúšovi Čákovi a datuje sa od 14. stor. V 17. stor. ho zničili cisárske vojská. Z vrcholu hradnej skaly je krásny výhľad na Starhradu a Domašínsky meander, vzácny prírodný výtvor v Národnom parku Malá Fatra
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:22
 
Svätý Anton | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
ImageNeskorobarokové sídlo s rozsiahlym anglickým parkom vybudovala v 18. storočí rodina Koháryovcov. Štyri krídla budovy symbolizujú štyri ročné obdobia, 12 komínov mesiace, 52 izieb týždne a 365 okien dni v roku. Dnes je sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľnohospodárskeho múzea s mnohými zbraňami a trochejmi. Každoročne začiatkom septembra sa v kaštieli usporadúvajú atraktívne poľovnícke slávnosti - Dni sv. Huberta.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:20
 
Tesárske Mlyňany | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Historizujúcu stavbu kaštieľa využíva Ústav dendrobiológie SAV, ktorý spravuje Arborétum Mlyňany (61 ha, okolo 2200 druhov ihličnatých a listnatých drevín).
Posledná úprava Nedeľa, 01 Marec 2009 09:55
 
Topolčianky | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
 Sídlo nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov (Pribina a Svätopluk), vybudované v 9. - 11. stor., odolalo aj náporu Tatárov (1241), ale podľahlo tureckej ofenzíve (1663). Po nej hrad dostal v podstate dnešnú podobu s veľkolepým renesančno-barokovým opevnením. Bol a je sídlom nitrianskeho biskupstva (katedrála a biskupský palác).
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:30
 
Trenčín | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageHistória hradného brala siaha do obdobia rímskeho impéria, o čom svedčí nápis hlásajúci víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 n. l.. Hrad sa stal sídlom legendárneho "pána Váhu a Tatier" - Matúša Čáka, ktorého pripomína aj Matúšova veža, dominujúca siluete hradu i mestu.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:27
Čítať celý článok...
 
Zborov | hrad PDF Tlačiť E-mail
Zrúcanina hradu, nazývaného aj Makovica, ktorý postavili v 13. alebo zač. 14. stor. na ochranu uhorsko-poľskej cesty, sa nachádza 10 km od Bardejova. V období stavovských povstaní ho napadlo cisárske vojsko a v r. 1684 zbúralo. Z rozsiahleho, renesančne prestavaného hradu sa zachovali len múry.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:15
 
Zvolen | zámok PDF Tlačiť E-mail
ImageZámok dal postaviť v druhej polovici 14. stor. uhorský kráľ Ľudovít I. z Anjou ako gotické lovecké sídlo ovplyvnené talianskou mestskou architektúrou šľachtických palácov. V 16. stor. bol renesančne prestavaný. Na prízemí je expozícia lapidária gotického umenia, na poschodí európskeho umenia 16. - 18. stor. zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Medzi najpozoruhodnejšie patria diela P. P. Rubensa, P. Veroneseho, V. Hogartha a ďalších. Každoročne v lete sa tu usporadúvajú Zámocké hry zvolenské.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:21
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 Dopredu > Koniec >>

Stránka 4 z 4