Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky hrady a zámky
Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Červený kameň | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImagePôvodne kráľovský hrad v malých Karpatoch je písomne doložený už v pol. 13. stor. V 16. stor. ho majitelia Fuggerovci dali prestavať na mohutnú pevnosť s novým fortifikačným systémom patriacim k vrcholom vtedajšej vojenskej techniky. V expozícii sú bohaté zbierky historického nábytku a obrazová galéria.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:32
 
Devín | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageMonumentálna hradná zrúcanina nad sútokom Dunaja a Moravy je jednou z historicky najvýznamnejších lokalít na Slovensku. Patrí k najstarším doloženým hradom na Slovensku. Ako Dovina sa spomína vo Fuldských análoch z r. 864. Minulosť hradu a osídlenie jeho priestoru je však oveľa staršie (doba kamenná, Kelti, Rimania). Jeho zánik zavŕšili v r. 1809 napoleonské vojská, ktoré ho vyhodili do vzduchu. Muzeálna expozícia prezentuje nálezy z archeologických výskumov.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:32
 
Dolná Krupá | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Klasicistický kaštieľ v anglickom parku je dnes Domovom hudobných skladateľov. Traduje sa, že ho navštívil Ludwig van Beethoven, ktorý bol priateľom rodiny grófa Jozefa Brunswicka, majiteľa kaštieľa, a že tu vzniklo niekoľko jeho hudobných diel, aj inšpirácia k Sonáte mesačného svitu. Na hudobné tradície nadväzuje aj expozícia Slovenského národného múzea, dokumentujúca významné európske hudobné osobnosti, ktoré pôsobili na Slovensku.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:31
 
Hanušovce nad Topľou | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Renesančno-barokový kaštieľ zo 17. stor. je v súčasnosti sídlom Vlastivedného múzea s cennou národopisnou a prírodovedeckou expozíciou.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:14
 
Humenné | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Monumentálna renesančno-baroková budova jedného z najvýznamnejších kaštieľov na východnom Slovensku, prestavaná do podoby francúzskych barokových zámkov, bol majetkom Andrássyovcov. Dnes je sídlom vlastivedného múzea s umelecko-historickou expozíciou, galériou uhorských kráľov, čínskym salónom, zbierkou zbraní a unikátnym pokladom keltsko-dáckych mincí z 2. stor. pred Kristom. V priľahlom parku sa nachádzajú vzácne dreviny a je tu aj skanzen karpatskej ľudovej architektúry s 15 objektmi.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:15
 
Ilava Klobušice | panské sídlo PDF Tlačiť E-mail

panské sídlo, múzeum obchodu, ubytovanie.

Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:25
 
Kežmarok | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageNárodná kultúrna pamiatka. Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Rodina Thokolyovcov ho prestavala na prepychové renesančné sídlo a postavila aj barokovú kaplnku s prekrásnou výzdobou. Dnes slúži hrad ako múzeum. Sú tu sprístupnené expozície venované archeológii, histórii, národopisu a umeniu.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:16
 
Komárno | pevnosť PDF Tlačiť E-mail
ImageRenesančná protiturecká pevnosť s hviezdicovým opevnením, Podunajské múzeum - historická obrazáreň, dejiny regiónu.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:28
 
Krásna Hôrka | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageNárodná kultúrna pamiatka. Dominantou gemerského regiónu je nepochybne hrad Krásna Hôrka. Je jedným z najstarších a najzachovalejších hradov na Slovensku s pôvodnými interiérmi (kuchyňa, špajza, hudobný salón, zbierka zbraní). V podhradí je mauzóleum, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie secesné stavby na Slovensku (1903 - 4). V secesnej stavbe v podhradí sa nachádza obrazáreň so zbierkou portrétnej tvorby 18. - 19. stor. v Uhorsku.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:19
 
Kremnica | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageV Kremnici, významnom stredovekom banskom meste, sa už od roku 1335 razili známe kremnické dukáty, ktoré boli najvyhľadávanejším platidlom v Európe. Najstaršia mincovňa na svete je v prevádzke dodnes. Dominantou mesta je mestský hrad, postavený koncom 14. stor., ktorý tvorí dvojposchodová románska rotunda sv. Ondreja, gotický kostol sv. Kataríny, dvojité gotické opevnenie s bránou a troma baštami a v hradbách pozostatky gotickej radnice. Na južnej strane námestia, uprostred pamiatkovej rezervácie, sa nachádza Múzeum mincí a medailí s bohatými numizmatickými zbierkami.
Posledná úprava Nedeľa, 08 Február 2009 22:32
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 4