Slovensko Slovensko regióny Horehronie | región
Horehronie | región PDF Tlačiť E-mail
Región Horehronie sa nachádza v Banskobystrickom kraji v strede Slovenska. Rozprestiera sa na území jediného okresu Brezno. Na severe hraničí so známym Liptovom, z juhovýchodu s Gemerom, na západe prechádza do Stredného Horehronia a na juhu do Podpoľania.


Geografia

Región Horehronia sa rozprestiera pod južnou stranou Nízkych Tatier v povodí rieky Hron. Práve v Nízkych Tatrách sa nachádza najvyšší vrch Horehronia - Ďumbier 2043 m.n.m. Južnú časť regiónu pokrývajú Veporské vrchy.

Prečo navštíviť Horehronie?

  1. Lyžovačka na južnej strane Chopku, v Mýte pod Ďumbierom a na Čertovici
  2. Najkrajšie 18 jamkové golfové ihrisko na Táloch
  3. Túry v Nízkych Tatrách
  4. Splav rieky Hron
  5. Hrad Slovenská Ľupča
  6. Jazda čiernohorskou železnicou

Centrá turistického ruchu

Najvýznamnejšie turistické centrá na Horehroní ležia na úpätí Nízkych Tatier. Známe sú vysokohorské Tále s krásnym golfovým ihriskom, obľúbené tiež ako východiskový bod na nízkotatranské túry a rezort, ktorý lyžiarmi zásobuje len 8 km vzdialenú južnú stranu Chopku. K nižšie položeným Horehronským strediskám možno zaradiť obce Bystrá a Mýto pod Ďumbierom, kde sa nachádza lyžiarske stredisko s modernou štvorsedačkovou lanovkou.

Na pomedzí Liptova a Horehronia sa nachádza horský prechod Čertovica s lyžiarskym strediskom s dobrými snehovými podmienkami.

8 km južne od Brezna sa nachádza Čierny Balog, ktorý je známy vďaka krásnej prírode Veporských vrchov a úzkokoľajnou železnicou. Zoznam atrakcií dopĺňa lesnícky skanzen s náučným chodníkom a menšie lyžiarske stredisko.

Vodáci určite poznajú kemp v obci Nemecká, ktorá je prvou zastávkou pri splavovaní rieky Hron.
Posledná úprava Utorok, 13 Október 2009 19:53