Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky hrady a zámky
Hrady a zámky
Slovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.Banská Bystrica | hrad PDF Tlačiť E-mail
Areál mestského hradu zo 14. storočia dominuje stredoslovenskej metropole. Mal chrániť výnosy z ťažby drahých kovov (medi a striebra) a kráľovskú pokladnicu. Zahŕňa kostol sv. Kríža, opevnenie mestského hradu, neskororománsky kostol Nanebovzatia Panny Márie, Barbakan, neskorogotický Matejov dom z r. 1479 - sídlo kráľovského úradníka, v súčasnosti depozitár múzea renesančne prestavanú a pôvodne gotickú Starú radnicu, dnes Stredoslovenská oblastná galéria, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:22
 
Banská Štiavnica | zámok PDF Tlačiť E-mail
ImageDominantou mesta je renesančná protiturecká pevnosť vybudovaná z pôvodne románsko-gotického kostola., karnera a opevnenia. Starý zámok vznikol v 16. stor., Nový zámok tiež v rokoch 1564 - 1571 ako protiváha Starého zámku a súčasť protitureckého opevnenia mesta. Dnes je v oboch umiestnené Slovenské banské múzeum a expozícia dokumentujúca históriu bojov proti tureckej expanzii. Lokalita je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:21
 
Beckov | hrad PDF Tlačiť E-mail
Imagednes romantická zrúcanina, v minulosti kráľovský pohraničný strážny hrad na strmom skalnom brale na rozhraní dolného a stredného toku Váhu, prešiel v 13. - 16. stor. mnohými prestavbami. Obranyschopnosť hradu sa osvedčila za protitureckých bojov, keď Turci v roku 1599 hrad neúspešne obliehali. Po požiari v roku 1729 sa už nepoužíval. R.1996 ruiny hradu po rekonštrukcii spevnené a sprístupnené verejnosti.V podhradí, v kúrii Ambrovec je múzeum k dejinám Beckova.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:26
 
Betliar | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
ImageNárodná kultúrna pamiatka. Kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami je výsledkom prestavby z 19. stor., keď majitelia Andrássyovci vytvorili z neho reprezentačné lovecké sídlo uprostred nádherného anglického parku s romantickými stavbami, umelou jaskyňou a vodopádom. Rovnako zaujímavý je aj interiér s galériou obrazov, hudobným a loveckým salónom, knižnicou s 20000 zväzkami, dobovým nábytkom a exotickými zbierkami. Za rekonštrukciu dostal ocenenie UNESCO.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:19
 
Bojnice | zámok PDF Tlačiť E-mail
ImageNajnavštevovanejší zámok na Slovensku vlastnil na prelome storočia známy dobyvateľ Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr často menil majiteľov. Súčasný vzhľad je výsledkom prestavby na prelome 19. - 20. stor. v štýle francúzskych romantických zámkov na Loire.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:30
Čítať celý článok...
 
Bratislava | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageCharakteristickú podobu "obráteného stola", dominujúcu starým redutám i súčasným pohľadom na Bratislavu, dostal hrad v 17. storočí. Ale hradné bralo na ľavom brehu Dunaja si pamätá oveľa viac. Mladšiu dobu kamennú i veľkomoravskú baziliku, či slávne obdobie neskorej gotiky.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:33
Čítať celý článok...
 
Brodzany | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Renesančný kaštieľ, v 18 stor. zbarokizovaný a v 19. stor. romanticky upravený, sa stal centrom ruského umenia a kultúry na území Slovenska. Prichádzala sem manželka A. S. Puškina s deťmi a ďalší predstavitelia ruského kultúrneho a literárneho života. Na puškinovskú tradíciu nadväzuje aj súčasne využitie objektu - expozícia Literárneho múzea A. S. Puškina (jediné múzeum Puškina v zahraničí)
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:26
 
Budatínsky | zámok PDF Tlačiť E-mail
ImageSeverne od centra Žiliny, nad sútokom Váhu a Kysuce, sa nachádza Budatínsky zámok. Dnešná podoba pochádza zo zač. 30-tych r. 20. stor. Je tu inštalovaných päť expozícií Považského múzea, medzi nimi unikátna expozícia drotárskych umeleckých výrobkov, údajne jediná na svete.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:22
 
Bytča | kaštieľ PDF Tlačiť E-mail
Renesančný kaštieľ vznikol na mieste pôvodného gotického hradu v 16. stor. V roku 1601 daj vtedajší majiteľ Juraj Thurzo postaviť aj tzv. Sobášny palác v predhradí, kde organizoval svadobné hostiny svojich šiestich dcér. Dnes sú to výstavné priestory Považského múzea a v objekte kaštieľa sídli Štátny oblastný archív. V bytčianskom kaštieli slúžil začiatkom 18. stor. ako vojak legendárny slovenský zbojník Juraj Jánošík.
Posledná úprava Nedeľa, 28 December 2008 21:24
 
Čachtice | hrad PDF Tlačiť E-mail
ImageJeden z prvých hradov, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska, bol v rokoch 1560-1614 najprv domovom, a neskôr väzením smutne preslávenej Čachtickej panej - Alžbety Báthoryovej, ktorá tu za vyše štvrťstoročie zavraždila viac ako šesťsto mladých dievčat. V mestečku pod zrúcaninou sa nachádza neskororenesančný Draškovičovský kaštieľ (z r. 1668), kde je múzeum s expozíciou vlastivedného charakteru.
Posledná úprava Streda, 10 Marec 2010 19:05
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 4